About | Shows & Events | Pedigree Services | NJSA | Genetics & Technology | Seedstock EDGE | Blog

Shows/Events > NJSA Eastern Regional > Archive > 2012 Contest Results

2012 Contest Results

Senior Showmanship

RANK Last Name First Name City ST
1 Ammann Daniel Highland IL
2 Espy  Sarah  Scottdale PA 
3 Storer Heather Hillsboro OH
4 Luckman Courtney Gasport NY
5 Spargo Shannon East Berne NY
6 Mucci Francesca Greensburg PA
7 McConn Bridget West Alexander PA

 

Intermediate Showmanship

RANK Last Name First Name City ST
1 Stickler Brandon Pleasant Plains IL
2 Cook Mindy Newark DE
3 Concannon Mitchell Albany IN
4 Conley Taylor New Enterprise PA
5 Clyburn Kayla Bloomingburg OH
6 Lowes Garrett Anderson IN
7 Knoll Brendan  Hamburg NY 
8 Stephens  Clayton  Clinton Corners  NY
9 Gowanlock Allison East Aurora NY
10 Miller Morgan Greenville PA

 

Junior Showmanship

RANK Last Name First Name City ST
1 Smock Conner Jackson Center OH
2 Keller Melissa Corfu NY
3 Stull Katie  Wooster  OH 
4 Cook Madison Newark DE
5 Miller Marissa Greenville PA
6 Ewing Austin Punxsutawney PA
7 LaBombard Austin Clinton Corners  NY 
8 Stahl Tessa Somerset PA
9 Mercure Macee North Lima OH
10 Fugate Maddie Mahomet IL

 

Novice Showmanship

RANK Last Name First Name City ST
1 Smock Johnathan Jackson Center OH
2 Marty Kendra Creston OH
3 Stull Riley Wooster  OH 
4 Ty Goodwin North Branch MI
5 Mercure Lainey North Lima OH
6 McConn Chasten Avella PA
7 Edelman Miley Jefferson OH
8 Harper Rachael Jamestown NY 
9 Harper Kamryn Jamestown NY 
10 Fortin Logan Waterford PA

Showmanship ❘Skillathon ❘ Sweepstakes

Senior Skillathon

Rank Last Name First Name City State
1 Ammann Daniel Highland IL
2 Storer Heather Hillsboro OH
3 McConn Bridget West Alexander PA
4 Luckman Courtney Gasport NY
5 Espy  Sarah  Scottdale PA 

 

Intermediate Skillathon

Rank Last Name First Name City State
1 Clyburn Kayla Bloomingburg OH
2 Gowanlock Allison East Aurora NY
3 Conley Taylor New Enterprise PA
4 Cook Mindy Newark DE
5 Swayne Kaitlin Hillsboro OH
6 Livingston Garrett Spring Grove PA
7 Knoll Brendan  Hamburg NY 
8 Anderson Megan Schellsburg PA
9 Concannon Mitchell Albany IN
10 Bontrager Andy Darien Center NY

 

Junior Skillathon

Rank Last Name First Name City State
1 Cook Madison Newark DE
2 Fugate Maddie Mahomet IL
3 Cranwell Emily  Eaton NY
4 LaBombard Austin Clinton Corners  NY 
5 Stull Katie  Wooster  OH 
6 Cranwell Megan Eaton NY
7 Knoll Dillon Hamburg NY 
8 Gerhadt  Aubrey East Aurora NY
9 Keller Melissa Corfu NY
10 Smock Conner Jackson Center OH

 

Novice Skillathon

Rank Last Name First Name City State
1 Marty Kendra Creston OH
2 Stull Riley Wooster  OH 
3 Smock Johnathan Jackson Center OH
4 McConn Chasten Avella PA
5 Ty Goodwin North Branch MI
6 Harper Rachael Jamestown NY 
7 Harper Kamryn Jamestown NY 
8 Cranwell Hayley  Eaton NY 
9 Ewing  Rylee Punxsutawney PA
10 Fortin Logan Waterford PA

Showmanship ❘Skillathon ❘ Sweepstakes

Senior Sweepstakes

Rank Last Name First Name City State Total
1 Ammann Daniel Highland IL 300
2 Storer Heather Hillsboro OH 285
3 Espy  Sarah  Scottdale PA  275
4 Luckman Courtney Gasport NY 270
5 McConn Bridget West Alexander PA 260

 

Intermediate Sweepstakes

Rank Last Name First Name City State Total
1 Clyburn Kayla Bloomingburg OH 280
2 Conley Taylor New Enterprise PA 275
3 Gowanlock Allison East Aurora NY 255
4 Cook Mindy Newark DE 255
5 Concannon Mitchell Albany IN 250
6 Stickler Brandon Pleasant Plains IL 250
7 Knoll Brendan  Hamburg NY  240
8 Swayne Kaitlin Hillsboro OH 230
9 Lowes Garrett Anderson IN 225
10 Stephens  Clayton  Clinton Corners  NY 215

 

Junior Sweepstakes

Rank Last Name First Name City State Total
1 Cook Madison Newark DE 285
2 Stull Katie  Wooster  OH  270
3 Smock Conner Jackson Center OH 255
4 Fugate Maddie Mahomet IL 250
5 LaBombard Austin Clinton Corners  NY  230
6 Keller Melissa Corfu NY 230
7 Miller Marissa Greenville PA 230
8 Knoll Dillon Hamburg NY  220
9 Mercure Macee North Lima OH 210

 

Novice Sweepstakes

Rank Last Name First Name City State Total
1 Marty Kendra Creston OH 295
2 Stull Riley Wooster  OH  285
3 Smock Johnathan Jackson Center OH 265
4 Ty Goodwin North Branch MI 265
5 McConn Chasten Avella PA 260
6 Edelman Miley Jefferson OH 220
7 Mercure Lainey North Lima OH 205
8 Fortin Gabriel Waterford PA 200
9 Fortin Logan Waterford PA 160