About | Shows & Events | Pedigree Services | NJSA | Genetics & Technology | Seedstock EDGE | Blog | Online Bill Pay

Shows/Events > NBS® Jr. Barrow Classic > Archive > 2010 Show Results

2010 Show Results

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/NBS/NBSjunior_show/ch%20barrow%20overall.jpg

CHAMPION OVERALL & Champion Hampshire
1st Class 3
Adam Gradert, IL
1EDR9 GRUS TEE TIME 1-5 x DPK6 VAPOR 6-5
http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/NBS/NBSjunior_show/Rch%20barrow%20overall.jpg
RESERVE CHAMPION OVERALL (Champion Berkshire)
Zachary Brazel, IN
CLFB9 VOB 1-3 x BCGW6 HEAD OF THE CLASS 23-2


Duroc ❘ Hampshires ❘ Landrace ❘ Yorkshires ❘ Crossbred


DUROC
http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/NBS/NBSjunior_show/Ch%20D%20barrow%20toenyes.jpg
Champion Duroc
1st Class 2
Miles Toenyes, IL
RWG8 FULL SHIFT 145-1 x DPK7 TREASURE HUNT 4-2
http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/NBS/NBSjunior_show/Rch%20D%20barrow.jpg
Reserve Champion Duroc
1st Class 3
Taylor Brown, IN
STN8 STICKOUT 28-12 x CMF7 GRUS IGNITION 33-3


BARROWS CLASS 1 Duroc

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

Sire

Dam's Sire

1

1099-2

Zachery Brazel, IN

18-2

RWG8 FULL SHIFT 145-1

JRSP5 COMMANDO 77-1

2

1230-1

Meghan Redmond, MO

27-6

JRE8 ESCALADE 49-4

PDS8 WHISKEY JOE 11-7

3

1112-2

Elizabeth McKillip, IA

11-5

BG9 IVE GOT THE TOUCH 6-15

BEYE7 TIMBER WOLF 31-4

4

1114-2

Ashley Kauffman, IL

28-2

NBD9 HENNESY 3-3

OAB8 PSSS BUCK CHERRY 1-1

5

1112-1

Elizabeth Mckillip, IA

10-2

BG9 IVE GOT THE TOUCH 6-15

DRS8 TUG 3-7

6

1244-1

Brock Schoenbeck, WI

39-4

CSCP9 PSSS BUCK CHERRY 6-3

JAKI7 PSSS CANT BE DENIED 27-1

7

1122-4

Jacinda Thompson, IN

41-2

SWTS9 QUESTIONABLE LOVE 5-8

RWG4 HITCH 234-1

8

1129-1

Taylor Luzum, IA

48-7

DTF8 BUCKSHOT 2-2

1DB7 THOR 13-3

BARROWS CLASS 2 Duroc

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

Sire

Dam's Sire

1

1240-1

Miles Toenyes, IL

82-7

RWG8 FULL SHIFT 145-1

DPK7 TREASURE HUNT 4-2

2

1229-1

Marissa Redmond, MO

27-2

JRE8 ESCALADE 49-4

PDS8 WHISKEY JOE 11-7

3

1121-3

Raelynn Thompson, IN

66-4

SWTS9 QUESTIONABLE LOVE 5-8

CDO7 PSSS CHUCK WAGON 82-10

4

1131-1

Luke Johnson, IA

43-8

DCM9 HIPPO 48-7

DCM7 SHOWBOAT 54-5

5

1128-1

Skyler Luzum, IA

46-4

DTF8 BUCKSHOT 2-2

HD7 GALLANT 94-6

6

1238-1

Jake Newsome, IN

212-6

SDH9 DONT TELL 216-6

DPF5 RED RADER 11-9

7

1113-1

Gavin Livingston, MO

23-10

STN8 STICKOUT 28-12

HD5 GRUS DEEP N WIDE 89-2

BARROWS CLASS 3 Duroc

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

Sire

Dam's Sire

1

1142-1

Taylor Brown, IN

21-8

STN8 STICKOUT 28-12

CMF7 GRUS IGNITION 33-3

2

1117-1

Taylor Cline Wallen, IN

16-5

MCGC8 PSSS CANT DENY IT 12-

JAKI8 PSSS CANT TOUCH THIS 10-

3

1139-2

Cassidy Shute, MN

90-4

ROBB8 ABSOLUTE 2-7

RWG7 PSSS POWER WAGON 93-2

4

1202-2

Austin Sanders, IN

20-4

JAKI8 UNFORGETTABLE 10-4

KTB4 PSSS DYNASTY 4-4

5

1234-2

Brandon Stickler, IL

3-3

RWG8 PSSS UNCLE BUCK 218-2

PWA8 PSSS CANT GET ENOUGH 1-8

6

1088-3

Kaley Bontrager, IN

26-2

3FSF9 AMERICAN PIE 6-4

PDS7 AMERICAN PIE 3-5

7

1237-1

Garrett Wright, IL

4-3

BEYE8 GAME PLAN 2-1

CR6 TERMINATOR 207-1

8

1121-2

Raelynn Thompson, IN

42-4

RWG8 FULL SHIFT 145-1

DCM7 KARMA 24-3

9

1220-1

Jonathan Hoover, IN

208-3

SDF8 KRAZY KADE 67-3

DPF7 DEEP FREEZE 23-1

10

1203-1

Katie Stutzman, MI

8-1

DJSF9 TUG 16-2

DRS8 TUG 3-7


HAMPSHIRE
http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/NBS/NBSjunior_show/ch%20barrow%20overall.jpg
CHAMPION OVERALL & Champion Hampshire
1st Class 3
Adam Gradert, IL
1EDR9 GRUS TEE TIME 1-5 x DPK6 VAPOR 6-5
http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/NBS/NBSjunior_show/Rch%20H%20barrow.jpg
Reserve Champion Hampshire
1st Class 2
Halle Johnson, IA 
BOLN8 HOME GROWN 99-3 x ABRC8 UNREAL 2-1


BARROWS CLASS 1 Hampshire

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

Sire

Dam's Sire

1

1126-1

Alyson Keeney, IL

33-2

BOLN8 BLACK LABEL 5-1

MRM8 THE FEVER 21-7

2

1143-1

Michael Brown, IN

18-6

IGJG8 GRUS PHYSICS 41-3

DPK7 GRUS FOUNDATION 26-2

3

1101-1

Toni Chicos, MN

24-2

GRA8 PARTY DOWN 58-6

BOLN8 UB THE JUDGE 2-2

4

1144-1

Andrew Deschepper, IL

33-5

BOLN8 BLACK LABEL 5-1

MRM8 THE FEVER 21-7

5

1237-3

Garrett Wright, IL

3-4

KIDS9 PSSS MERIT BADGE 32-2

EC8 STAINLESS STEEL 54-11

6

1089-1

Brenden Sensibaugh, NE

6-3

TFMC8 CARLOS 31-4

JNBM4 TKO 10-1

BARROWS CLASS 2 Hampshire

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

Sire

Dam's Sire

1

1130-2

Halle Johnson, IA

67-3

BOLN8 HOME GROWN 99-3

ABRC8 UNREAL 2-1

2

1086-1

Amy Newnum, IN

35-5

BOLN8 BLACK LABEL 5-1

5LSG5 PSSS 5TH DEGREE 64-1

3

1098-2

Maddi Butler, IN

13-4

JNYF8 REAL SERIOUS 27-3

DPK6 T BONE 1-3

4

1093-1

Sydney Cain, IA

51-7

EC8 IRONMAN 150-1

EC7 HOLY COW 85-4

5

1124-2

Kayla Hieston, IN

41-2

RSY9 PACKAGE 1-6

KTB7 UB THE JUDGE 9-3

6

1237-2

Garrett Wright, IL

3-2

KIDS9 PSSS MERIT BADGE 32-2

EC8 STAINLESS STEEL 54-11

7

1087-1

Pat Arkfeld, NE

3-7

GMW7 BIG TRIP 4-3

1ARK3 SWEET LOOK 5-5

8

1090-1

Brooklynn Sensibaugh, NE

6-1

TFMC8 CARLOS 31-4

JNBM4 TKO 10-1

BARROWS CLASS 3 Hampshire

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

Sire

Dam's Sire

1

1217-2

Adam Gradert, IL

8-2

1EDR9 GRUS TEE TIME 1-5

DPK6 VAPOR 6-5

2

1240-2

Miles Toenyes, IL

18-1

NAJO9 BIG GULP 2-8

WTX7 MOMENTUM 96-2

3

1231-2

Robby Sheets, IN

1-1

KTB7 UB THE JUDGE 9-3

BOLN7 REAL SERIOUS 86-4

4

1094-1

Dylan Cain, IA

38-4

JSE8 BONES 54-3

EC7 HOLY COW 85-4

5

1239-3

Kayla A Newsom, IN

19-4

TMF8 KNIGHT RIDER 10-1

DPF5 CAPITAL GAIN 10-4

6

1145-1

Blake Logan, IN

20-4

BOLN8 HOME GROWN 99-3

WTX6 GRUS BLACKOUT 68-2

7

1095-1

Aaron Cain, IA

52-1

EC7 PLAYIN 4 KEEPS 95-6

EC4 MEAN MACHINE 147-3

8

1215-1

Clay Forkner, MO

3-1

APLS8 HUNG JURY 3-2

CC6 GAGE 14-1


LANDRACE
http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/NBS/NBSjunior_show/ch%20L%20barrow.jpg
Champion Landrace
1st Class 1
Rebecca Oliver, IN
JMG8 PSSS ZEUS 40-8 x WLHP7 PSSS ROSCOE 20-3

BARROWS CLASS 1 Landrace

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

Sire

Dam's Sire

1

1241-4

Rebecca Oliver, IN

41-4

JMG8 PSSS ZEUS 40-8

WLHP7 PSSS ROSCOE 20-3

2

1145-2

Blake Logan, IN

4-4

TRHF9 TCG MISLEAD 9-5

KTB8 TCG INSIGHT 4-3

3

1105-1

Jacob Chenoweth, IN

10-4

OGL9 IZZO 11-4

WLHP6 PSSS GENERAL LEE 3-1


YORKSHIRE
http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/NBS/NBSjunior_show/ch%20Y%20barrow.jpg
Champion Yorkshire
1st Class 2
Daniel Newnum, IN
MTY6 NIGHT TRIPP 11-2 x JGR6 LUMBERJACK 127-13
http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/NBS/NBSjunior_show/Rch%20Y%20barrow.jpg
Reserve Champion Yorkshire
2nd Class 2
Chelsea Crawford, IN
1AJW5 KODIAK 7-1 x 2PPG6 WHITE FANG 31-5


BARROWS CLASS 1 Yorkshire

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

Sire

Dam's Sire

1

1133-1

Doug Springer, IL

21-5

HFYF9 GRIZZLY 2-3

SCH7 GLACIER 1-4

2

1206-1

James Griswold, WI

47-9

DVGG9 CLEAR CUT 18-8

JGR6 ZODIAK 63-10

3

1168-2

Mercedes Schulz, WI

21-8

RWG9 FASTBALL 22-4

CDO6 EYE CANDY 232-1

4

1207-1

Kate Griswold, WI

248-3

JGR9 BIG EASY 12-5

JGR6 LUMBERJACK 127-13

5

1133-2

Doug Springer, IL

19-2

HFYF9 GRIZZLY 2-3

SCH7 GLACIER 1-4

6

1137-4

Christine J Todd, IL

14-1

HRFD9 PSSS BELGIAN 25-5

WGW8 HEADLINER 58-1

7

1166-1

Mariah Schulz, WI

21-7

RWG9 FASTBALL 22-4

CDO6 EYE CANDY 232-1

8

1123-2

Nathan Daniels, WI

248-4

JGR9 BIG EASY 12-5

JGR6 LUMBERJACK 127-13

9

1245-1

Brittany Schoenbeck, WI

32-4

WMFS8 FIREPROOF 21-2

ARK6 TCG LAKE CITY 4-2

10

1118-2

Bryce Friday, WI

21-1

RWG9 FASTBALL 22-4

CDO6 EYE CANDY 232-1

BARROWS CLASS 2 Yorkshire

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

Sire

Dam's Sire

1

1104-1

Daniel Newnum, IN

2-4

MTY6 NIGHT TRIPP 11-2

JGR6 LUMBERJACK 127-13

2

1103-3

Chelsea Crawford, IN

6-4

1AJW5 KODIAK 7-1

2PPG6 WHITE FANG 31-5

3

1209-1

Natalee Lynd, WI

41-8

WMFS8 FIREPROOF 21-2

JGR6 LUMBERJACK 127-13

4

1224-1

David Larson, IL

4-3

CDO9 38 SPECIAL 38-4

BG8 TCG FULL DIMENSION 20-10

5

1203-2

Katie Stutzman, MI

9-8

WGW9 HOME BREW 77-4

CMGR7 COACH 15-7

6

1234-1

Brandon Stickler, IL

11-4

MSTC9 GOTCHA 1-1

ARK6 SUPER POWER 14-1

7

1100-1

Sydney Chicos, MN

15-3

JGR7 STRIP TEASE 347-9

MTY6 NIGHT TRIPP 11-2

8

1101-2

Toni Chicos, MN

10-2

SDH8 BRUISER 56-1

ARK4 PSSS BIG TICKET 28-3

9

1250-1

Henry Ressler, IN

8-11

HBSS8 HOFFA 7-9

BV6 1 ON 1 32-9

10

1239-4

Kayla A Newsom, IN

221-5

DPF8 ULTRA MAX 203-5

DPF5 FOSTER 1525 220-14

11

1132-1

Lucas Stalcup, MT

13-3

BG8 TCG FULL DIMENSION 20-1

KAKD4 TIME PIECE 10-1


Crossbred
http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/NBS/NBSjunior_show/ch%20x%20barrow.jpg
Champion Crossbred
Amy Newnum, IN, 17-1
http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/NBS/NBSjunior_show/Rch%20x%20barrow.jpg
Reserve Champion Crossbred
Kassandra Knauth, IL, 10-4


BARROWS CLASS 1 Crossbred

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

1

1122-3

Jacinda Thompson, IN

246-9

2

1207-8

Kate Griswold, WI

32-1

3

1096-2

Hannah Reisinger, IA

10-4

4

1114-1

Ashley Kauffman, IL

55-0

5

1098-1

Maddi Butler, IN

29-3

6

1152-1

Lucas Schulz, WI

18-5

7

1238-2

Jake Newsome, IN

22-1

8

1113-2

Gavin Livingston, MO

59-93

BARROWS CLASS 2 Crossbred

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

1

1217-1

Adam Gradert, IL

46-3

2

1085-2

Alyssa Smith, IN

39-4

3

1140-2

Marissa Shute, MN

19-2

4

1215-2

Clay Forkner, MO

59-4

5

1244-2

Brock Schoenbeck, WI

11-14

6

1087-2

Pat Arkfeld, NE

80-1

7

1250-2

Henry Ressler, IN

16-2

8

1201-4

Carly Wechter, IN

10-2

9

1220-4

Jonathan Hoover, IN

12-1

10

1243-3

Wesley Price, IN

21-1

BARROWS CLASS 3 Crossbred

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

1

1103-4

Chelsea Crawford, IN

19-2

2

1122-1

Jacinda Thompson, IN

59-3

3

1201-3

Carly Wechter, IN

7-8

4

1234-4

Brandon Stickler, IL

11-9

5

1133-3

Doug Springer, IL

22-3

6

1166-2

Mariah Schulz, WI

21-10

7

1121-1

Raelynn Thompson, IN

55-4

8

1123-1

Nathan Daniels, WI

92-8

9

1145-4

Blake Logan, IN

19-2

10

1224-2

David Larson, IL

2-4

11

1241-1

Rebecca Oliver, IN

52-83

BARROWS CLASS 4 Crossbred

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

1

1125-3

Kassandra Knauth, IL

10-4

2

1219-2

Justin Hinen, IN

2-7

3

1130-1

Halle Johnson, IA

11-2

4

1239-1

Kayla A Newsom, IN

11-5

5

1202-3

Austin Sanders, IN

15-1

6

1137-1

Christine J Todd, IL

52-3

7

1091-2

Brennen North, IN

40-1

8

1214-2

Jessica Corya, IN

41-1

9

1203-3

Katie Stutzman, MI

10-2

BARROWS CLASS 5 Crossbred

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

1

1241-2

Rebecca Oliver, IN

7-57

2

1218-2

Tuler Gradert, IL

57-4

3

1088-2

Kaley Bontrager, IN

42-12

4

1119-2

Noah Morris, WI

26-10

5

1234-3

Brandon Stickler, IL

9-1

6

1145-3

Blake Logan, IN

20-12

7

1226-2

Ali Luety, WI

31-1

8

1221-2

Austin Lane, IA

55-11

9

1139-3

Cassidy Shute, MN

21-7

10

1105-2

Jacob Chenoweth, IN

9-5

BARROWS CLASS 6 Crossbred

Place

Lot No.

Exhibitor

Ear Notch

1

1086-2

Amy Newnum, IN

17-1

2

1104-2

Daniel Newnum, IN

30-2

3

1231-1

Robby Sheets, IN

90-1

4

1092-2

Kyeigh North, IN

9-13

5

1124-3

Kayla Hieston, IN

14-3

6

1103-5

Chelsea Crawford, IN

41-8

7

1117-3

Taylor Cline Wallen, IN

27-4

8

1131-2

Luke Johnson, IA

14-3

9

1245-2

Brittany Schoenbeck, WI

9-1