About | Shows & Events | Pedigree Services | NJSA | Genetics & Technology | Seedstock EDGE | Blog

Shows/Events > NBS® Jr. Barrow Classic > Archive > 2012 Show Results

2012 Show Results

Austin, Minn. • Sept. 8-12

Judge: Brice Conover, Iowa

 

 

Grand Champion Purebred Barrow Overall & Champion Duroc Barrow

Madison Butler, Vincennes, Ind.
MAFF1 FULL SWING 31-2 x TPSP9 PSSS SANDBAR 18

Reserve Grand Champion Purebred Barrow Overall & Champion Berkshire Barrow

Robby Sheets, Columbia City, Ind.
THNM0 WHAT ELSE 5-5 x THNM0 GARY COLEMAN 19


Duroc ❘ Hampshire ❘ Landrace ❘ Yorkshires ❘ Crossbred


DUROC

Champion Duroc Barrow & Class 3 Winner

Madison Butler, Vincennes, Ind.
MAFF1 FULL SWING 31-2 x TPSP9 PSSS SANDBAR 18

Reserve Champion Duroc Barrow & Class 2 Winner

Garrett Coffland, Blairstown, Iowa
HD9 CLAYBORN 76-2 x HD0 HYPE 11-2

BARROWS    CLASS 1   United Duroc Swine Registry   

Place

Lot

Exhibitor

 

Notch

Sire

Sire of Dam

1 721-543 Kelsey Kuecker Algona,  IA 57-3 HD0 HYPE 11-2 OAB8 PSSS BUCK CHERRY 1-1
2 656-593 Paige Barrett Gravette,  AR 3-6 JAR9 SON OF A BUCK 18-5 RWG0 TRIBUTE 26-3
3 712-581 Cody Iberg Highland,  IL 70-2 JRS1 ROMEO 112-2 RWG8 FULL SHIFT 145-1
4 730-641 Carly Martin Marion,  IA 55-1 BMFI0 GRUS BIG BUCK 15-1 CDO9 PSSS MEGA WATT 266-11
5 659-603 Spenser Becker Keota,  IA 34-6 ESSP1 FIRE IN THE HOLE 19-1 SDF7 THE BOSS 65-3
6 789-513 Peyton Wininger Waveland,  IN 37-6 NBD0 JUICY FRUIT 83-3 NBD9 ANVIL 147-1
7 655-592 Lacy Barrett Gravette,  AR 3-2 JAR9 SON OF A BUCK 18-5 RWG0 TRIBUTE 26-3
8 714-635 Wyatt Ignaszewski Lakefield,  MN 5-2 TRFD0 FORWARD 245-1 TRFD0 OX BOW 17-5
9 802-644 Ricki Hendrix Bedford,  IA 5-8 SDF0 RED CANNON 24-7 BEYE9 OVERTIME 23-3

BARROWS    CLASS 2   United Duroc Swine Registry   

Place

Lot

Exhibitor

 

Notch

Sire

Sire of Dam

1 677-569 Garrett Coffland Blairstown,  IA 55-3 HD9 CLAYBORN 76-2 HD0 HYPE 11-2
2 657-610 Sage Becker Keota,  IA 34-1 ESSP1 FIRE IN THE HOLE 19-1 SDF7 THE BOSS 65-3
3 679-440 Mitchell Concannon Albany,  IN 18-3 BMFI0 GRUS BIG BUCK 15-1 STN8 STICKOUT 28-12
4 699-437 Tyler Gradert Geneseo,  IL 20-7 SNSS9 HIGH PROFILE 124-4 BEYE9 OVERTIME 23-3
5 800-618 Jesse Birkenholz Hopkins,  MO 5-6 SDF0 RED CANNON 24-7 BEYE9 OVERTIME 23-3
6 797-466 Allison Luety Clinton,  WI 18-3 MMDS9 RED DRAW 1-3 MAFF9 LADIES MAN 2-3
7 755-605 Mariah Schulz Dalton,  WI 1-2 JLM0 RIB CRIB 26-8 EEO0 PSSS PROBLEM CHILD 3-4
8 803-638 Lexie Ignaszewski New Richland,  MN 32-3 NBD0 JEAGER 66-12 SDF8 SQUARE D 41-1
9 779-444 Luke & Carly Wechter Ligonier,  IN 10-2 JAKI9 GRUS GOT MORE OF IT 12-5 3FSF8 GRUS NO HOLES 4-1

BARROWS    CLASS 3   United Duroc Swine Registry   

Place

Lot

Exhibitor

 

Notch

Sire

Sire of Dam

1 669-446 Madison Butler Vincennes,  IN 9-6 MAFF1 FULL SWING 31-2 TPSP9 PSSS SANDBAR 18-1
2 773-454 Raelynn Thompson Patoka,  IN 31-3 JRS1 DAY ONE 27-2 SWTS9 QUESTIONABLE LOVE 5-8
3 801-619 Leslie Birkenholz Hopkins,  MO 6-3 DTF1 LOVER BOY 15-5 OAB8 PSSS BUCK CHERRY 1-1
4 694-529 Bryce Friday Markesan,  WI 1-1 JLM0 RIB CRIB 26-8 EEO0 PSSS PROBLEM CHILD 3-4
5 765-643 Elen Skaar Minneota,  MN 14-9 HURD7 RAMBLIN MAN 86-12 1RBM7 BIG STEP 5-1
6 729-626 Ben Markegard Peterson,  MN 26-2 SMTS0 GRUS V10 6-9 WBSR0 GATOR 1-4

BARROWS    CLASS 4   United Duroc Swine Registry   

Place

Lot

Exhibitor

 

Notch

Sire

Sire of Dam

1 781-489 Jaydyn K Wehmer Poseyville,  IN 77-2 RWG0 LASTING IMPRESSION 264-1 OAB8 PSSS BUCK CHERRY 1-1
2 749-432 Jessica Rodenbeck Churubusco,  IN 32-1 JRS1 DAY ONE 27-2 DPK7 TREASURE HUNT 4-2
3 707-461 Kayla Hieston Jamestown,  IN 6-6 COLO9 BUCK A ROO 1-4 JHAC0 HACKSAW 1-2
4 752-402 Jordan Schippert Milford,  IL 5-2 BEYE0 INTEGRITY 19-3 OAB8 PSSS BUCK CHERRY 1-1
5 777-456 Taylor Cline Wallen Tipton,  IN 25-6 RWG8 FULL SHIFT 145-1 MAFF9 LADIES MAN 2-3
6 668-573 Whitney Bucher Macomb,  IL 8-13 DCM1 I DUN IT 18-10 DPK9 BISCUIT 17-1

Duroc ❘ Hampshire ❘ Landrace ❘ Yorkshires ❘ Crossbred


HAMPSHIRE

Champion Hampshire Barrow & Class 3 Winner

Aaron Cain, Chariton, Iowa
EC0 MY TURN 84-5 x KTB7 JUMBO 9-1

Reserve Champion Hampshire Barrow & 2nd Class 3

Bridget Halat, Genoa, Ill.
NAJO0 UPDATE 10-9 x JM0 OUTRAGEOUS 20-2

BARROWS    CLASS 1   Hampshire Swine Registry   

Place

Lot

Exhibitor

 

Notch

Sire

Sire of Dam

1 679-439 Mitchell Concannon Albany,  IN 11-4 FUNK1 GRUS WIMBLEDON 7-3 WTX6 GRUS BLACKOUT 68-2
2 689-407 James Earnhart Albion,  IN 41-1 JLM1 THE ONE AND ONLY 7-3 EBM8 HUGGY BEAR 9-7
3 662-616 Justin Blumer Fountian,  MN 18-2 SJSF0 TULSA 5-5 RSY9 PACKAGE 1-6
4 750-549 Creigh Rourke Iowa City,  IA 2-5 RAFD1 TOTAL PACKAGE 9-1 DPK9 PSSS NERF 8-1
5 801-631 Leslie Birkenholz Hopkins,  MO 12-7 CRBG0 BLACK BELT 46-1 DPK8 SPORTSMAN 15-3

BARROWS    CLASS 2   Hampshire Swine Registry   

Place

Lot

Exhibitor

 

Notch

Sire

Sire of Dam

1 687-547 Morgan Dotson Cameron,  MO 2-3 CPMW1 KNOCKOUT 5-7 BOLN9 4 REAL 2-2
2 698-453 Adam Gradert Geneseo,  IL 27-7 HH0 HOME BOY 100-3 DPK6 VAPOR 6-5
3 704-496 Sylvia Harris Kirklin,  IN 41-7 DPK1 MUSCLEMAKER 20-1 GMW9 T REX 9-5
4 669-445 Maddi Butler Vincennes,  IN 41-1 DPK1 MUSCLEMAKER 20-1 GMW9 T REX 9-5
5 773-455 Raelynn Thompson Patoka,  IN 10-3 CDEO1 SODA POP 4-3 JLM9 AFFIRMITIVE 4-1
6 671-540 Austin Cain Chariton,  IA 62-3 EC0 MY TURN 84-5 EC8 IRONMAN 150-1
7 676-421 Toni Chicos Alden,  MN 6-9 JLM9 TCG AUGUSTA 18-1 MLBR9 JUDGMATIC 4-5

BARROWS    CLASS 3   Hampshire Swine Registry   

Place

Lot

Exhibitor

 

Notch

Sire

Sire of Dam

1 670-542 Aaron Cain Chariton,  IA 35-9 EC0 MY TURN 84-5 KTB7 JUMBO 9-1
2 702-488 Bridget Halat Genoa,  IL 19-7 NAJO0 UPDATE 10-9 JM0 OUTRAGEOUS 20-2
3 770-408 Brandon Stickler Pleasant Plains,  IL 5-5 BOLN1 HOMEMADE 17-3 BOLN8 HOME GROWN 99-3
4 672-563 Dylan Cain Chariton,  IA 49-7 MVLS0 OH MY 3-1 JSE8 BONES 54-3
5 749-433 Jessica Rodenbeck Churubusco,  IN 22-1 WALK0 OH MY 49-2 JM9 BIG RIG 2-4
6 673-564 Sydney Cain Chariton,  IA 60-1 EC0 MY TURN 84-5 EC7 HOLY COW 85-4
7 751-608 Anna Schiferl Stoughton,  WI 14-8 JAAM9 BIG TRAIN 2-2 JM6 THE JUDGE 20-4
8 690-623 Lane Egger Columbus,  NE 38-9 JZP1 HYPNOTIC 4-5 BOLN8 HOME GROWN 99-3
9 752-415 Jordan Schippert Milford,  IL 12-3 JSE0 PSSS BEAR MARKET 1-3 5LSG9 INDICATOR 83-6
10 667-536 Dyllan Bucher Macomb,  IL 2-4 MLBR9 JUDGMATIC 4-5 CDO9 PSSS GAME FACE 252-7

Duroc ❘ Hampshire ❘ Landrace ❘ Yorkshires ❘ Crossbred


LANDRACE

Champion Landrace Barrow & Class 1 Winner

Blake Logan, Atlanta, Ind.
KTB1 TCG OUTLOOK 7-5 x CR7 ABRAHAM 408-2

Reserve Champion Landrace Barrow & 2nd Class 2

Jalen Tallman, Lomax, Ill.
JMG0 SUPREME DREAM 61 x JMG8 PSSS ZEUS 40-8

BARROWS    CLASS 1   Landrace   

Place

Lot

Exhibitor

 

Notch

Sire

Sire of Dam

1 726-416 Blake Logan Atlanta,  IN 3-8 KTB1 TCG OUTLOOK 7-5 CR7 ABRAHAM 408-2
2 772-650 Jalen Tallman Lomax,  IL 18-8 JMG0 SUPREME DREAM 61-8 JMG8 PSSS ZEUS 40-8
3 715-636 Zachary Ignaszewski Lakefield,  MN 1-7 1CR0 EXCELLERATOR 119-3 CRSH9 GOLIATH 3-1
4 704-476 Sylvia Harris Kirklin,  IN 11-1 KTB0 SUBSTITUTION 2-7 JMG8 PSSS ZEUS 40-8

Duroc ❘ Hampshire ❘ Landrace ❘ Yorkshires ❘ Crossbred


YORKSHIRE

Champion Yorkshire Barrow & Class 2 Winner

Samuel Gardner, Wabash, Ind.
ARK1 FINAL DRIVE 130-1 x ASLS9 ON THE VERGE 4-1

Reserve Champion Yorkshire Barrow & Class 1 Winner

Cade Fecke, Bonfield, Ill.
RWG0 GO TIME 233-5 x JGR8 IMPULSE 80-3

BARROWS    CLASS 1   American Yorkshire Club   

Place

Lot

Exhibitor

 

Notch

Sire

Sire of Dam

1 692-524 Cade Fecke Bonfield,  IL 34-11 RWG0 GO TIME 233-5 JGR8 IMPULSE 80-3
2 799-463 Jordan Zeman Owatonna,  MN 9-2 WJH1 GRUS GATEWAY 42-2 MCLE9 BENCHMARK 16-1
3 778-504 Bryce Walters Tampico,  IL 3-5 MCLE9 DRIVE BY 1-1 HRFD9 PSSS BELGIAN 25-5
4 778-505 Bryce Walters Tampico,  IL 59-10 MCLE9 DRIVE BY 1-1 JGR7 ANCHOR 34-9
5 721-515 Kelsey Kuecker Algona,  IA 5-4 LFC0 SUPERCELL 83-5 DBFF7 CHAIN SAW 85-8
6 706-494 Kara Hendrickson Charlestown,  IN 59-5 LFC0 PSSS STAMPEDE 76-5 BG8 TCG FULL DIMENSION 20-10
7 663-654 Carley Bobell Elkhart,  IL 26-6 RWG0 NET WORTH 233-1 WGW9 THE GRIZZ 38-8
8 711-495 Austin Hyett Aledo,  IL 11-8 HAMD1 LUCKY ELEVEN 11-11 KALE0 WILD FIRE 2-11
9 668-526 Whitney Bucher Macomb,  IL 28-9 LFC8 GRUS GATEWAY 1-3 KALE0 WILD FIRE 2-11
10 763-509 Chris Shynk Wyanet,  IL 11-2 HAMD1 LUCKY ELEVEN 11-11 KALE0 WILD FIRE 2-11

BARROWS    CLASS 2   American Yorkshire Club   

Place

Lot

Exhibitor

 

Notch

Sire

Sire of Dam

1 696-442 Samuel Gardner Wabash,  IN 84-10 ARK1 FINAL DRIVE 130-10 ASLS9 ON THE VERGE 4-14
2 653-516 Shelby Nicole Bailey Galesburg,  IL 2-7 CRNE1 BUFFALO 1-8 MMGR9 CHEAP THRILL 32-5
3 669-493 Madison Butler Vincennes,  IN 11-6 LFC9 PSSS INITIAL SHOCK 85-3 CDO7 ONE UP 223-6
4 685-481 Nathan Doherty Watertown,  WI 15-4 RWG0 MANTRA 233-4 CDO9 ANCHOR 22-4
5 739-520 Alex Nielsen Albert Lea,  MN 50-4 RWG0 NET WORTH 233-1 CDO9 ROLEX 9-6
6 769-566 Baily Sonka Newhall,  IA 81-3 WJH1 ROUGHNECK 50-5 WJH9 ACE 33-1
7 716-551 Ben Johnson Dows,  IA 58-9 MCLE9 DRIVE BY 1-1 TBRO9 RONDO 64-4
8 746-584 Hannah M Reisinger Osceola,  IA 35-4 JM1 EXCLUSIVE 14-4 JGR7 SOUND SYSTEM 245-4

BARROWS    CLASS 3   American Yorkshire Club   

Place

Lot

Exhibitor

 

Notch

Sire

Sire of Dam

1 698-473 Adam Gradert Geneseo,  IL 26-7 RWG0 NET WORTH 233-1 WGW9 THE GRIZZ 38-8
2 732-507 Nathan Mcconnell Clinton,  WI 23-2 ASLS0 ON THE MONEY 2-5 HAF0 TCG WANNA PLAY 6-11
3 678-586 Garrett Comstock Bronaugh,  MO 71-1 ARK1 TRUE GRIT 119-6 COM8 STOUT 65-1
4 690-622 Lane Egger Columbus,  NE 39-7 RTM0 VISION 28-8 JZP9 MAN EATER 40-13
5 670-541 Aaron Cain Chariton,  IA 12-2 TBRO1 BIG TIMBER 17-2 8HS0 DAYBREAK 5-1
6 707-462 Kayla Hieston Jamestown,  IN 3-3 TBRO0 POWER FUEL 38-3 CDO9 PHOTO SHOOT 257-5
7 667-527 Dyllan Bucher Macomb,  IL 28-6 LFC8 GRUS GATEWAY 1-3 KALE0 WILD FIRE 2-11
8 761-404 Cassidy Shute Austin,  MN 26-8 RWG0 NET WORTH 233-1 WGW9 THE GRIZZ 38-8

BARROWS    CLASS 4   American Yorkshire Club   

Place

Lot

Exhibitor

 

Notch

Sire

Sire of Dam

1 770-418 Brandon Stickler Pleasant Plains,  IL 11-4 ARK1 FINAL DRIVE 130-10 MCLE9 BENCHMARK 16-1
2 706-458 Kara Hendrickson Charlestown,  IN 37-4 JM1 EXCLUSIVE 14-4 MLMY4 PIPE DREAM 1-3
3 748-478 Austin Rodenbeck Churubusco,  IN 47-2 BAJF1 CABOOSE 7-2 1AJN6 POWER SURGE 2-8
4 788-565 Lauryn Willison Walton,  IN 6-8 WGW9 SUNSHINE 100-3 JGR6 LUMBERJACK 127-13
5 727-429 Garrett Lowes Anderson,  IN 3-4 JGR9 GRUS AIR RAID 159-9 LFC8 GRUS GATEWAY 1-3
6 676-422 Toni Chicos Alden,  MN 8-1 ASLS0 GRUS ARCH WAY 3-7 JGR9 GRUS AIR RAID 159-9
7 681-441 Cameron Day Westfield,  IN 52-2 WGW1 EVOLVE 84-10 BG8 TCG FULL DIMENSION 20-10
8 652-401 Katie Bachert Valparaiso,  IN 12-1 ARK1 SLICK MOVE 131-1 EB7 PROVEN GUILTY 58-1

Duroc ❘ Hampshire ❘ Landrace ❘ Yorkshires ❘ Crossbred


CROSSBRED

Champion Crossbred Barrow & Class 8 Winner

Thorpe Connolly, Urbana, Ohio

Reserve Champion Crossbred Barrow & Class 7 Winner

Blake Logan, Atlanta, Ind.

BARROWS    CLASS 1    Crossbred   

Place

Lot

Exhibitor

1 772-649 Jalen Tallman Lomax,  IL
2 721-572 Kelsey Kuecker Algona,  IA
3 721-571 Kelsey Kuecker Algona,  IA
4 750-550 Creigh Rourke Iowa City,  IA
5 789-472 Peyton Wininger Waveland,  IN
6 802-632 Ricki Hendrix Bedford,  IA
7 800-655 Jesse Birkenholz Hopkins,  MO
8 800-653 Jesse Birkenholz Hopkins,  MO
9 651-646 Levi Anderson Waltham,  MN
10 758-558 Brenden Sensibaugh Ceresco,  NE

BARROWS    CLASS 2    Crossbred   

Place

Lot

Exhibitor

1 781-451 Jaydyn K Wehmer Poseyville,  IN
2 698-411 Adam Gradert Geneseo,  IL
3 732-508 Nathan Mcconnell Clinton,  WI
4 663-648 Carley Bobell Elkhart,  IL
5 704-459 Sylvia Harris Kirklin,  IN
6 751-609 Anna Schiferl Stoughton,  WI
7 757-556 Breanna Sensibaugh Ceresco,  NE
8 729-624 Ben Markegard Peterson,  MN
9 685-480 Nathan Doherty Watertown,  WI
10 765-640 Elen Skaar Minneota,  MN
11 658-590 Shae Lynn Becker Keota,  IA
677-570 Garrett Coffland Blairstown,  IA

BARROWS    CLASS 3    Crossbred   

Place

Lot

Exhibitor

1 766-639 Troy Skaar Minneota,  MN
2 781-450 Jaydyn K Wehmer Poseyville,  IN
3 787-579 Aaron Willison Walton,  IN
4 769-567 Baily Sonka Newhall,  IA
5 779-546 Carly Wechter Ligonier,  IN
6 749-434 Jessica Rodenbeck Churubusco,  IN
7 789-471 Peyton Wininger Waveland,  IN
8 730-637 Carly Martin Marion,  IA
9 746-583 Hannah M Reisinger Osceola,  IA
10 717-599 Matt Jacobsen Dows,  IA

BARROWS    CLASS 4    Crossbred   

Place

Lot

Exhibitor

1 692-503 Cade Fecke Bonfield,  IL
2 711-523 Austin Hyett Aledo,  IL
3 707-483 Kayla Hieston Jamestown,  IN
4 698-423 Adam Gradert Geneseo,  IL
5 678-554 Garrett Comstock Bronaugh,  MO
6 704-460 Sylvia Harris Kirklin,  IN
7 653-517 Shelby Nicole Bailey Galesburg,  IL
8 676-420 Toni Chicos Alden,  MN
9 674-620 Noah Carroll Austin,  MN

BARROWS    CLASS 5    Crossbred   

Place

Lot

Exhibitor

1 770-409 Brandon Stickler Pleasant Plains,  IL
2 764-659 Logan Sieren Keota,  IA
3 773-492 Raelynn Thompson Patoka,  IN
4 788-580 Lauryn Willison Walton,  IN
5 795-427 Aubrey Doherty Johnson Creek,  WI
6 754-537 Lucas Schulz Dalton,  WI
7 790-574 Mallorie Wippel Orient,  OH
8 756-578 Mercedes Schulz Dalton,  WI
797-467 Allison Luety Clinton,  WI

BARROWS    CLASS 6    Crossbred   

Place

Lot

Exhibitor

1 697-600 Stephen Gentry Lebanon,  IN
2 728-614 Miranda Malone Victoria,  IL
3 716-553 Ben Johnson Dows,  IA
4 659-602 Spenser Becker Keota,  IA
5 657-611 Sage Becker Keota,  IA
6 655-594 Lacy Barrett Gravette,  AR
7 669-474 Madison Butler Vincennes,  IN
8 668-532 Whitney Bucher Macomb,  IL
9 667-545 Dyllan Bucher Macomb,  IL

BARROWS    CLASS 7    Crossbred   

Place

Lot

Exhibitor

1 726-414 Blake Logan Atlanta,  IN
2 692-555 Cade Fecke Bonfield,  IL
3 798-479 Megan Mench Shirley,  IN
4 778-499 Bryce Walters Tampico,  IL
5 767-486 Harm Smith Forest,  IN
6 739-521 Alex Nielsen Albert Lea,  MN
7 662-615 Justin Blumer Fountian,  MN
8 694-511 Bryce Friday Markesan,  WI
9 733-448 Morgan Mench Shirley,  IN

BARROWS    CLASS 8    Crossbred   

Place

Lot

Exhibitor

1 680-629 Thorpe Connolly Urbana,  OH
2 681-485 Cameron Day Westfield,  IN
3 781-491 Jaydyn K Wehmer Poseyville,  IN
4 702-464 Bridget Halat Genoa,  IL
5 718-452 Kassandra Knauth Milford,  IL
6 691-533 Jonathan Eilertson Wentworth,  SD
7 704-477 Sylvia Harris Kirklin,  IN
8 682-502 William DeSollar Beardstown,  IL
9 752-431 Jordan Schippert Milford,  IL
10 775-468 Ben Veum Stoughton,  WI
667-544 Dyllan Bucher Macomb,  IL
694-510 Bryce Friday Markesan,  WI
792-435 LJ Young Lapel,  IN

BARROWS    CLASS 9    Crossbred   

Place

Lot

Exhibitor

1 748-500 Austin Rodenbeck Churubusco,  IN
2 779-498 Carly Wechter Ligonier,  IN
3 778-470 Bryce Walters Tampico,  IL
4 726-412 Blake Logan Atlanta,  IN
5 749-475 Jessica Rodenbeck Churubusco,  IN
6 712-582 Cody Iberg Highland,  IL
7 668-589 Whitney Bucher Macomb,  IL
8 796-428 Elysa Doherty Johnson Creek,  WI