About | Shows & Events | Pedigree Services | NJSA | Genetics & Technology | Seedstock EDGE | Blog

Shows/Events > NJSS > Archive > 2010 Contest Results

2010 Contest Results


Photography
 | Poster | State Scrapbook | Showmanship | Skillathon | Sweepstakes | Speech | Judging


2010 NJSS Photography Contest

The photography contest showcases the photography skills of NJSA members in four categories: general ag, swine, people and humor. Photos are judged on creativity, communication power, composition, technical quality and other aspects. Winners are:

BEST OF SHOW
Kayla Overstake, Hillsboro, Ohio
Senior · General Ag


NOVICE DIVISION

Best Novice Photograph
Karson Kelso, Seguin, TX · People

General Agriculture
1st:          Eric Schafer, Owanero, IL
2nd:         Ryan Michael, Farmersville, OH
HM:       Gavin Biery, Rawson, OH

Humor 
1st:          Ashtin Guyer, Robinson, IL
2nd:         Karson Kelso, Seguin, TX
HM:       Carter Arbuckle, Hanover, MI

People
1st:          Karson Kelso, Seguin, TX
2nd:         Blaine Wagner, Greensburg, IN
HM:       Chasten McConn, West Alexander, PA

Swine
1st:          Riley Wendt, Irwin, OH
2nd:         Landry Miller, Aspermont, TX
HM:       Chasten McConn, West Alexander, PA

JUNIOR DIVISION
Best Junior Photograph 
Yimmi Fontenot, Iowa, LA · General Ag

General Agriculture
1st:          Yimmi Fontenot, Iowa, la
2nd:         Alison George, Eclectic, AL
HM:       Abby Peace, Clarksburg, PA

Humor 
1st:          Kolton Kelso, Seguin, TX
2nd:         Faith Ortega, Jacksonville, FL
HM:       T.C. Salis, Hilliard, FL

People
1st:          Brandon Stickler, Pleasant Plains, IL
2nd:         Mattie Fugate, Mahomet, IL
HM:       Macy Mead, Mooresville, IN

Swine
1st:          Jacob Sterle, Navasota, TX
2nd:         Travis Clapp, Miami, OK
HM:       Riley Klingenberg, Dorr, MI

INTERMEDIATE DIVISION

Best Intermediate Photograph
Katie Davis, Paragould, AR · Swine

General Agriculture
1st:          Katie Davis, Paragould, AR
2nd:         Casey Clapp, Miami, OK
HM:       Amy Loschen, Kempton, IL

Humor 
1st:          Zoe Peace, Clarksburg, PA
2nd:         Hannah Abell, Palm City, FL
HM:       Emma See, Riley, NC

People
1st:          Christine Todd, Danvers, IL
2nd:         Katie Davis, Paragould, AR
HM:       Caisey DeOrnellas, London, OH

Swine
1st:          Katie Davis, Paragould, AR
2nd:         Clayton Stephens, Clinton Corners, NY
HM:       Natalie Korniak, Logansport, IN

SENIOR DIVISION
Best Senior Photograph
Kayla Overstake, Hillsboro, Ohio · General Ag

General Agriculture
1st:         Kayla Overstake, Hillsboro, Ohio
2nd:       Lauren Robbins, Titusville, PA
HM:       Blake Davis, Paragould, AR

Humor 
1st:          Chelsea Hanni, Arcadia, IN
2nd:         Kayla Overstake, Hillsboro, OH
HM:       Sarah Kasanicky, Leechburg, PA

People
1st:          Kayla Overstake, Hillsboro, OH
2nd:         Sarah Kasanicky, Leechburg, PA
HM:       Blake Davis, Paragould, AR

Swine
1st:          Kayla Overstake, Hillsboro, OH
2nd:         Tyler Loschen, Kempton, IL
HM:       Sarah Kasanicky, Leechburg, PA


top

2010 NJSS Poster Contest

The NJSS poster contest is designed to show off the creative talent of NJSA members, to share ideas that may be useful in promotion of breeds and the NJSA. Posters were entered in four age divisions in two theme categories: 1) Breed Promotion: Highlight the value of Duroc, Hampshire, Landrace or Yorkshire swine in a successful swine operation; or 2) Membership Recruitment: Develop and illustrate ideas and themes to recruit new members into NJSA or NSR or show the value of membership. Winners are:

1st Overall
Kayla Overstake, Hillsboro, OH
Senior · NJSA Recruitment

2nd Overall
Brandon Stickler, Pleasant, IL
Junior · NJSA Recruitment

Honorable Mention Overall
Kayla Overstake, Hillsboro, OH
Senior · Breed/Association

NOVICE DIVISION

NJSA Recruitment
1st:          Eric Schaefer, Owaneco, IL
2nd:         Lizzie Schaefer, Owaneco, IL
HM:       Karson Kelso, Seguin, TX

Breed/Association
1st:          Blaine Wagner, Coatsville, IN
2nd:         Carter Arbuckle, Hanover, MI
HM:       Ethan Wendt, Tipton, IN

JUNIOR DIVISION

NJSA Recruitment
1st :         Brandon Stickler, Pleasant, IL
2nd:         Maddie Fugate, Mahomet, IL
HM:       Kolton Kelso, Seguin, TX

Breed/Association
1st :         Alison George, Eclectic, AL
2nd:         Taylor Conley, New Enterprise, PA
HM:       Chloe Studebaker, Eaton, OH

INTERMEDIATE DIVISION
NJSA Recruitment
1st:          Casey Clapp, Miami, OK
2nd:         Clayton Stephens, Clinton, NY

Breed/Association
1st :         Caisey DeOrnellas, London, OH
2nd:         Natalie Korniak, Wyandotte, OK
HM:       MacKenzie Sturman, Allegan, MI

SENIOR DIVISION
NJSA Recruitment
1st :         Kayla Overstake, Hillsboro, OH
2nd:         Alison Harwell, Coldwater, MI

Breed/Association
1st:          Kayla Overstake, Hillsboro, OH
2nd:         Sarah Kasanicky, Leechburg, PA


top

2010 NJSS State Scrapbook Contest

Seven states entered the state scrapbook contest. Scrapbooks were judged on creativity, eye appeal, theme, educational value and neatness, and were designed and put together by NJSA members. Winners are:

1st:       Ohio
2nd:      Louisiana
HM:       North Carolina


top

2010 NJSS Showmanship Contest

Novice Finals

1 Auburn Harvey Straughn IN
2 Eric Schafer Owaneco IL
3 Ashtin Guyer Robinson IL
4 Olivia Caldwell Elmwood IL
5 Keri Landry Jeanerette LA
6 Chloe O'Neal Wilkinson IN
7 Ashtyn Harvey Straughn IN
8 Liza Klingenberg Dorr MI
9 Connor Utterback Alexandria IN
10 Dylan Cain Chariton IA
 

Intermediate Finals

1 Kane Austin Mt Vernon IL
2 Morgan Kennedy Perry MI
3 Austin Holmes Lebo KS
4 Austen Irvin Mooreland IN
5 Morgan Mench Shirley IN
6 Shelby Holmes Lebo KS
7 Garrett Lowes Anderson IN
8 Brennen North Wolcottville IN
9 Tanner Coulter Albany IN
10 Caitlyn Bowyer Sumner IL
 

Junior Finals

1 Cailyn Hines Quincy MI
2 Megan Mench Shirley IN
3 Jenna Wheeler Jacksonville IL
4 Paige Wininger Waveland IN
5 Macy Marek Riverside IA
6 Alyssa Sobasky Churubusco IN
7 Micah Malcolm Garrett  IN
8 Adrian Austin Mt Vernon IL
9 Allison George Eclectic AL
10 Maddie Caldwell Elmwood IL
 

Senior Finals

1 Kendall Smith Indianapolis IN
2 Austin Denhart Crawfordsvill IN
3 Chris Hofschulte Wyandotte OK
4 Jason Kimmel Albion IN
5 Miles Toenyes Highland IL
6 Seth  Smoot Eaton IN
7 Bailey Albright Coldwater MI
8 Sarah Hardman Cooksville IL
9 Jessica Castor Remington IN
10 David Ammann Highland IL

top

2010 NJSS Skillathon Contest

2010 NJSS Novice Skillathon

Rank Exh. # Last Name First Name City State TOTAL Tiebreak Time
1 463 Schafer Eric Owaneco IL 100 10 :55
2 477 Cain Dylan Chariton IA 100 9 :49
3 939 Nichols Hunter London OH 100 8 1:10
4 680 Brubaker Caden Huntington IN 97 6 1:04
5 917 Kelso Karson Seguin TX 96 10 :42
6 512 Kile Kori Sabina OH 90 9 :42
7 839 Osborn Dawson Hillsboro OH 90 8 :23
8 765 Michael Ryan Farmersville OH 89 8 1:07
9 462 Schafer Lizzie Owaneco IL 89 5 1:02
10 418 Rozenboom Owen Roberts WI 89 3 :33
*Tie-breaker based on accuracy then speed

2010 NJSS Junior Skillathon

Rank Exh. # Last Name First Name City State TOTAL Tiebreak Time
1 572 Conley Taylor New Enterprise PA 100 10 4:33
2 974 Austin Adrian Mt Vernon IL 100 9 5:30
3 502 Fugate Maddie Mahomet IL 100 8 4:42
4 1130 Frobose Hunter   OH 97 10 4:18
5 966 Hines Cailyn Quincy MI 97 9 6:33
6 729 Johnson Jada Poneto IN 94 8 6:34
7 967 Hines Payton   MI 94 8 7:23
8 415 Cook Madison Quincy DE 94 7 5:49
9 804 Caldwell Maddie Elmwood IL 94 6 2:54
10 1054 Keller Melissa Corfu NY 91 10 5:49
*Tie-breaker based on accuracy then speed

2010 NJSS Intermediate Skillathon

Rank Exh. # Last Name First Name City State TOTAL Tiebreak Time
1 973 Austin Kane Mt Vernon IL 84 6 3:30
2 1131 Frobose Hannah   OH 84 6 7:10
3 906 Riddle Ryan Marysville OH 83 8 7:22
4 981 Knauth Kassandra Milford IL 83 6 6:00
5 549 Loschen Amy Kempton IL 83 5 5:12
6 915 Riddle Cole Marysville OH 82 6 4:20
7 423 Walton Caitlin Wyoming DE 81 5 4:40
8 1040 Lowes Garrett Anderson IN 79 2 5:19
9 980 Johnston Cyle Sudlersville MD 77 6 6:18
10 543 Steele Cody Terre Haute IN 77 3 2:30
*Tie-breaker based on accuracy then speed

2010 NJSS Senior Skillathon

Rank Exh. # Last Name First Name City State TOTAL Tiebreak Time
1 918 Kelso Konni Seguin TX 82 18 2:30
2 551 Loschen Tyler Kempton IL 80 18 3:15
3 696 Hayes Cassidy Port Lavaca TX 80 18 3:31
4 910 McCormick Katherine Smithsburg MD 78 12 3:40
5 456 Engler Rebecca Nevada IA 78 6 2:31
6 954 Arkfeld Emily Dunbar NE 74 22 2:33
7 959 Bennett Bryan Martinsville IL 74 16 2:33
8 890 Albright Bailey Coldwater MI 72 16 2:44
9 695 Hayes Everleigh Port Lavaca TX 72 12 5:12
10 1129 Frobose Hallie Pemberville OH 70 18 2:40
*Tie-breaker based on accuracy then speed

 

top

2010 NJSS Sweepstakes Contest

NOVICE NJSS SWEEPSTAKES

RANK LAST NAME FIRST NAME SKILLATHON SHOWMANSHIP GILT SHOW JUDGING TOTAL
1 Schafer Eric 100 95 90 100 385
2 Landry Keri 50 80 80 95 305
3 Harvey Auburn 25 100 100 80 305
4 Guyer Ashtin 50 90 100 25 265
5 O'Neal Chloe 25 75 100 60 260
6 Cain Dylan 95 55 80 25 255
7 Michael Ryan 65 25 50 90 230
8 Biery Gavin 25 25 90 85 225
9 Guyer Nalaney 50 50 50 70 220
10 Rozeboom Owen 55 50 90 25 220
               
1st Tiebreaker: Judging
2nd Tiebreaker: Skillathon
3rd Tiebreaker: Showmanship
4th Tiebreaker: Gilt Show

JUNIOR NJSS SWEEPSTAKES

RANK LAST NAME FIRST NAME SKILLATHON SHOWMANSHIP GILT SHOW JUDGING TOTAL
1 Hines Cailyn 80 100 100 70 350
2 Austin Adrian 95 65 50 95 305
3 Conley Taylor 100 50 50 100 300
4 Caldwell Maddie 60 55 80 85 280
5 Malcolm Micah 25 70 100 80 275
6 Wheeler Jenna 50 90 100 25 265
7 Cook Madison 65 50 50 90 255
8 Johnson Jada 75 50 60 60 245
9 Hines Payton 70 50 70 50 240
10 Fugate Maddie 90 50 70 25 235
               
1st Tiebreaker: Judging
2nd Tiebreaker: Skillathon
3rd Tiebreaker: Showmanship
4th Tiebreaker: Gilt Show

INTERMEDIATE SWEEPSTAKES

RANK EX # LAST NAME FIRST NAME SKILLATHON SHOWMANSHIP GILT SHOW JUDGING TOTAL
1 973 Austin Kane 100 100 50 75 325
2 451 Kennedy Morgan 70 95 80 60 305
3 981 Knauth Kassandra 85 50 50 100 285
4 563 Fecke Trey 25 50 70 95 240
5 549 Loschen Amy 80 25 70 65 240
6 730 Johnson Jackson 50 50 50 85 235
7 556 Simmons Tana 25 50 100 50 225
8 906 Riddle Ryan 90 50 60 25 225
9 789 Bowyer Caitlyn 50 55 50 55 210
10 1040 Lowes Garrett 25 70 90 25 210
11 423 Walton Caitlyn 75 25 50 50 200
12 594 Holmes Austin 25 90 60 25 200
13 452 Bowlin Collin 25 50 50 70 195
14 522 Kauffman Ashley 25 50 90 25 190
15 637 Marek Lexi 25 50 60 50 185
16 915 Riddle Cole 75 25 60 25 185
17 1036 Ammann Devin 50 25 80 25 180
18 786 Mench Morgan 25 80 50 25 180
19 1037 Ammann Daniel 25 50 50 50 175
20 592 Holmes Shelby 25 75 50 25 175
21 559 North Brennen 25 65 60 25 175
22 501 Stephens Clayton 25 50 70 25 170
23 980 Johnston Cyle 65 25 50 25 165
24 566 Gardner Scott 25 25 90 25 165
25 597 Holmes Garrett 25 25 90 25 165
26 1016 See Garrett 25 50 60 25 160
27 567 Schneider Cody 55 25 50 25 155
28 849 Bruns Meghan 25 25 80 25 155
29 987 Mitchem Gus 25 25 80 25 155
30 1090 Butler Maddi 25 50 50 25 150
31 539 Joostberns Austin 25 50 50 25 150
32 541 Sheldon Ben 25 50 50 25 150
33 1013 Clapp Casey Jo 25 25 50 25 125
34 416 Cook Mindy 25 25 50 25 125
35 962 DeOrnellas Caisey 25 25 50 25 125
36 762 Garbukas Kelly 25 25 50 25 125
37 839 George Dillon 25 25 50 25 125
38 1023 Harper Cole 25 25 50 25 125
39 971 Honegger Lauren 25 25 50 25 125
40 439 Hutchins Mary Beth 25 25 50 25 125
41 817 Knoll Brendan 25 25 50 25 125
42 923 LeVan Hank 25 25 50 25 125
43 438 Magini Jake 25 25 50 25 125
44 678 Moore Daniel 25 25 50 25 125
45 694 Ressler Henry 25 25 50 25 125
46 772 Riethman Frank 25 25 50 25 125
47 1080 Roberts Kaitlyn 25 25 50 25 125
48 1075 Sturman Mackenzie 25 25 50 25 125
49 492 Todd Christine 25 25 50 25 125
                 
1st Tiebreaker: Judging
2nd Tiebreaker: Skillathon
3rd Tiebreaker: Showmanship
4th Tiebreaker: Gilt Show

 

SENIOR SWEEPSTAKES

RANK LAST NAME FIRST NAME SKILLATHON SHOWMANSHIP GILT SHOW JUDGING ADD. CONTEST BONUS TOTAL
1 Albright Bailey 65 70 100 100 5 340
2 Hayes Cassidy 90 50 50 80 0 270
3 Hayes Everleigh 60 50 90 70 0 270
4 Kelso Konni 100 50 50 55 5 260
5 Toenyes Miles 25 80 100 50 0 255
6 Smith Kendall 25 100 90 25 0 240
7 Hardman Sarah 25 65 90 50 5 235
8 Hofschulte Chris 25 90 90 25 0 230
9 Loschen Tyler 95 50 50 25 5 225
10 Kimmel Jason 25 85 90 25 0 225
                 
1st Tiebreaker: Judging
2nd Tiebreaker: Skillathon
3rd Tiebreaker: Showmanship
4th Tiebreaker: Gilt Show

top

2010 NJSS Speech & Extemporaneous Speaking Results

EXTEMPORANEOUS SPEAKING CONTEST

First Name Last Name City State Speech Title
Rachael Arkfeld Dunbar NE  
Emily Arkfeld Dunbar NE  
Bailey Albright Coldwater MI  
Cole Harper Ocilla GA  
Konni Kelso Seguin TX  
Branden Roper Raleigh NC  
Cyle Johnston Sudlersville MD  
MaryBeth Hutchins Hartly DE  
         

NOVICE/JUNIOR DIVISION SPEECH CONTEST

First Name Last Name City State Speech Title
Payton Hines Quincy MI Pass the Pork and the Knowledge
Madison Cook Newark DE Farmville: It's not Farming
Taylor Conley New Enterprise PA Importance of Structural Soundness
Jacob Sterle Navasota TX Pork Producers: The Fabric of our Community
Yimmi Fontenot Iowa LA The Three R's
         

SENIOR/INTERMEDIATE DIVISION SPEECH CONTEST

First Name Last Name City State Speech Title
Konni Kelso Sequin TX Stalk Talk
Mindy Cook Newark DE Mean or Green
Maddi Butler Vincennes IN Stress Gene
Kaleb Kramer Greensburg IN H1N1 and the Effects on Indiana's Pork Industry
Caitlin Walton Wyoming DE The Future of Animal Science?

 

top

2010 NJSS Judging Contest

Novice Judging (Top 10)

1 Eric Schafer Owaneco, IL
2 Keri Landry Jeanerette, LA
3 Ryan Michael Farmersville, OH
4 Gavin Biery Rawson, OH
5 Auburn Harvey Straughn, IN
6 Sydney Van Meter Remington, IN
7 Nalaney Guyer Robinson, IL
8 Anna Hannon Rensselaer, IN
9 Chloe O'Neal Wilkinson, IN
10 Leah Marek Riverside, IA
 

Novice Judging (Teams)

1 The Wild Hogs
Keri Landry, Eric Schafer, Olivia Caldwell, Parker Mead
2 Jasper Co. Girls
Anna Hannon, Morgan Van Meter, Sydney Van Meter
 

Junior Judging (Top 10)

1 Taylor Conley New Enterprise, PA
2 Adrian Austin Mt. Vernon, IL
3 Madison Cook Newark, DE
4 Maddie Caldwell Elmwood, IL
5 Micah Malcolm Garrett, IN
6 Cara Bowyer Sumner, IL
7 Cailyn Hines Quincy, MI
8 Kylie Holmes Lebo, KS
9 Jada Johnson Poneto, IN
10 Macy Marek Riverside, IA
 

Junior Judging (Teams)

1 Gilts Gone Wild
Adrian Austin, Maddie Fugate, Cailyn Hines, Jada Johnson
2 The Wild Worthogs
Conner Bowlin, Cara Bowyer, Isaac Hill, Mallory Butler
 

Intermediate Judging (Top 10)

1 Kassandra Knauth Milford, IL
2 Trey Fecke Bonfield, IL
3 Natalie Hofschulte Wyandotte, OK
4 Jackson Johnson Poneto, IN
5 Jayde Sills Poneto, IN
6 Kane Austin Mt. Vernon, IL
7 Collin Bowlin Jasper, IN
8 Amy Loschen Kempton, IL
9 Morgan Kennedy Perry, MI
10 Caitlyn Bowyer Sumner, IL
 

Intermediate Judging (Teams)

1 Guns & Roses
Kane Austin, Trey Fecke, Tyler Gradert, Natalie Hofschulte
2 Cuatro Muchachas Bonitas
Kassandra Knauth, Lauren Honegger, Amy Loschen, Caitlyn Bowyer
 

Senior Judging (Top 10)

1 Bailey Albright Coldwater, MI
2 Andy Frerichs Clifton, IL
3 Mandy Wagoner Columbia City, IN
4 Mark DeGolyer Lafayette, IN
5 Cassidy Hayes Port Lavaca, TX
6 Kalie Hall Carnesville, GA
7 Everleigh Hayes Port Lavaca, TX
8 Craig Benoit Chebanse, IL
9 John Ebersole Duncannon, PA
10 Konni Kelso Seguin, TX
 

Senior Judging (Teams)

1 Cougar Hunters
Andy Ererichs, Craig Benoit, Tyler Loschen, Mark DeGolyer
2 What?!?!
Everleigh Hayes, Cassidy Hayes, Konni Kelso, Kaylee Kerbs