About | Shows & Events | Pedigree Services | NJSA | Genetics & Technology | Seedstock EDGE | Blog | Online Bill Pay

Shows/Events > NJSS > Archive > 2013 Contest Results

2013 Contest Results

Photography | Poster | Scrapbook |Showmanship | Skillathon | Sweepstakes | Speech | Judging | Quiz Bowl | Ag Sales | Premier Breeder | Food Drive | Raffle


Photo Contest

Best of Show

Champion Junior Photo

1st Place Junior – Swine

Drew Reed, Ind.

Champion Novice Photo

1st Place Novice – People

Jessee Stewart, Ohio

Champion Intermediate Photo

1st Place Intermediate – People

Emily Chauvin, La.

Champion Senior Photo

Senior – Swine

Ellen Olson, Ill.

 

Novice – Humor

  1. John Smock, Ohio
  2. Zane White, Ind
  3. Nalaney Guyer, Ill.

Novice – People

  1. Grace Real, Texas
  2. Courtney Sackman, Ind
  3. Chaseton McConn, Pa.

 

Novice – General Ag

  1. Drake Lensman, Ohio
  2. Chaseton McConn, Pa.
  3. Carter Hoge, Ill.

Novice – Swine

  1. Carter Arbuckle, Mich.
  2. Claire Lensman, Ohio
  3. Chaseton McConn, Pa.

Junior – Humor

  1. Courtney Jinkens, Okla.
  2. Riley Wendt, Ohio
  3. Claire Larger, Ohio

Junior – People

  1. Hallie Landry, La.
  2. Riley Klingenburg, Mich.
  3. Gracee Stewart, Ohio

Junior – General Ag

  1. Hallie Landry, La.
  2. Courtney Jinkens, Okla.
  3. Jackson Sterle, Iowa

Junior – Swine

  1. Hallie Landry, La.
  2. Addison Hill, Ind.
  3. Grace Glaser, Ind.

Intermediate – Humor

  1. Chris Shynk, Ill.
  2. Taylor Conley, Pa.
  3. Jake Sterle, Iowa

Intermediate – People

  1. Maddie Fugate, Ill.
  2. Jake Sterle, Iowa.
  3. Taylor Conley, Pa.

Intermediate – General Ag

  1. Lauren Bickel, Mich.
  2. Cailyn Hines, Mich.
  3. Jake Sterle, Iowa

Intermediate – Swine

  1. Chris Shynk, Ill.
  2. Adrian Austin, Ill.
  3. Taylor Conley, Pa.

Senior – Humor

  1. Morgan Sumners, Ga.
  2. Heidi Benner, Pa.
  3. Shannon Spargo, N.Y.

Senior – People

  1. Morgan Sumners, Ga.
  2. Garrett See, N.C.
  3. Shannon Spargo, N.Y.

Senior – General Ag

  1. Shannon Spargo, N.Y.
  2. Morgan Sumners, Ga.
  3. Caitlyn Walton, Del.

Senior – Swine

  1. Amy Loschen, Ill
  2. Shannon Spargo, N.Y.
  3. Caitlyn Walton, Del.

Top


Poster Contest

First Overall Poster

Mallory Liles, Ohio

Second Overall Poster

Hallie Landry, La.

Novice – Breed/Association Promotion

  1. Brayden Jipping, Mich.
  2. Alyssa Jipping, Mich.
  3. Jessee Stewart, Ohio

 

Novice – NJSA Membership Recruitment

  1. Bailey Baker, Tenn.
  2. Georgia Bates, Ohio
  3. Nalaney Guyer, Ill.

Junior – Breed/Association Promotion

  1. Hallie Landry, La.
  2. Courtney Jinkens, Okla.
  3. Gracee Stewart, Ohio

 

Junior – NJSA Membership Recruitment

  1. Mallory Liles, Ohio
  2. Hallie Landry, La.
  3. Ashtin Guyer, Ill.

Intermediate – Breed/Association Promotion

  1. Melissa Keller, N.Y.
  2. Chloe Studebaker, Ohio
  3. Mackenzie Sturman, Mich.

 

Intermediate – NJSA Membership Recruitment

  1. Madison Williams, Ga.
  2. Brandon Stickler, Ill.
  3. Mindy Cook, Del.

Senior – NJSA Membership Recruitment

  1. Colby Bowers, Ga.
  2. Heather Storer, Mich.
  3. Caitln Walton, Del.

 

Senior – Breed/Association Promotion

  1. Heather Storer, Mich.
  2. Gus Mitchem, Ohio
  3. Colby Bowers, Ga.

Top


State Scrapbook Contest

PLACING STATE
1 OHIO

Top


Showmanship Contest

NOVICE
PLACING NAME CITY, STATE
1 Madison Ater Sturgis, MI
2 Savannah Page Jefferson, GA
3 Ashton Harvey Straughn, IN
4 John Smock Jackson Center, OH
5 Nalaney Guyer Robinson, IL
6 Ella Bobell Lincoln, IL
7 Carter Arbuckle Hanover, MI
8 Alyssa Jipping Holland, MI
9 Carter Hoge Good Hope, IL
10 Brayden Jipping Holland, MI
JUNIOR
PLACING NAME CITY, STATE
1 Jenna Wheeler Jacksonville, IL
2 Hallie Landry Jeanerette, LA
3 Liza Klingenberg Dorr, MI
4 Olivia Caldwell Elmwood, IL
5 Ashtin Guyer Robinson, IL
6 Auburn Harvey Straughn, IN
7 Payton Hines Quincy, MI
8 Jada Johnson Warren, IN
9 Conner Smock Jackson Center, OH
10 Keri Landry Jeanerette, LA
INTERMEDIATE
PLACING NAME CITY, STATE
1 Morgan Kennedy Perry, MI
2 Garrett Lowes Anderson, IN
3 Maddison Caldwell Elmwood, IL
4 Taylor Conley New Enterprise, PA
5 Kalin Griener Connerville, IN
6 Cailyn Hines Quincy, MI
7 Maddie Fugate Mahomet, IL
8 Adam Gradert Geneseo, IL
9 Paige Wininger Waveland, IL
10 Makenzie Sturman Allegan, MI
SENIOR
PLACING NAME CITY, STATE
1 Breanna Lawyer Shirley, IN
2 Austin Joostberns Dorr, MI
3 Brennen North Wolcottville, IN
4 Tyler Gradert Geneseo, IL
5 Taylor Crouch Tipton, IN
6 Christine Todd Danvers, IL
7 Daniel Ammann Highland, IL
8 Austin Pueschel Sturgis, MI
9 Todd Smith IN
10 Gus Mitchem  OH

Top


Skillathon Contest

NOVICE
PLACING NAME CITY, STATE
1 Savannah Page Jefferson, GA
2 John Smock Jackson Center, OH
3 Madison Ater Sturgis, MI
4 Ashtyn Harvey Straughn, IN
5 Cole Sobasky Churubusco, IN
6 Reese Hill Greenfield, IN
7 Gus Whitman Shelburn, IN
8 River Smith Hamilton, MN
9 Alyssa Jipping Holland, MI
10 Dustin Winner  Piqua, OH
JUNIOR
PLACING NAME CITY, STATE
1 Eric Schafer Owaneco, IL
2 Abigayle Bartholomew Huron, TN
3 Jenna Wheeler Jacksonville, IL
4 Peyton Hines Quincy, MI
5 Hallie Landry Jeanerette, LA
6 Collin Mertz Bath, NY
7 Keri Landry Jeanerette, LA
8 Lana Grover Hillsboro, OH
9 Katelyn Robinson Wellsville, MO
10 Hope Flaspohlar Batesville, IN
INTERMEDIATE
PLACING NAME CITY, STATE
1 Taylor Conely New Enterprise, PA
2 Adrian Austin Mount Vernon, IL
3 Nicholas Kron Alden, NY
4 Morgan Kennedy Perry, MI
5 Maddie Fugate Mahomet, IL
6 Gracie Flaspohlar Batesville, IN
7 Jacob Sterle Roland, IA
8 Mindy Cook Newark, DE
9 Garrett Lowes Anderson, IN
10 Daniel Young Lapel, IN
SENIOR
PLACING NAME CITY, STATE
1 Kaleb Kramer Greensburg, IN
2 Ellen Skaar Minneota, MN
3 Amy Loschen Kempton, IL
4 Garrett See Raleigh, NC
5 Daniel Ammann Highland, IL
6 Caitlin Walton Wyoming, DE
7 Kane Austin Mount Vernon, IL
8 Tana Simmons Tipton, IN
9 Danika Miller Terre Haute, IN
10 Rachael Arkfield Dunbar, NE

Top


Sweepstakes Contest

NOVICE
PLACING LAST FIRST CITY STATE
1 Guyer Nalaney Robinson IL
2 Page Savannah Jefferson GA
3 Ater Madison Sturgis MI
4 Smock John Jackson Center OH
5 Harvey Ashtyn Straughn IN
6 Stewart Jessee Sabina OH
7 Bobell Ella Lincoln IL
8 Baker Bailey Taft TN
9 Hoge Carter Good Hope IL
10 White Zane Gosport IN
JUNIOR
PLACING LAST FIRST CITY STATE
1 Hines Payton Quincy MI
2 Landry Hallie Jeanerette LA
3 Landry Keri Jeanerette LA
4 Schafer Eric Owaneco IL
5 Wheeler Jenna Jacksonville IL
6 Guyer Ashtin Robinson IL
7 Caldwell Olivia Elmwood IL
8 Bartholomew Abigayle Huron TN
9 Stewart Gracee Beth Sabina OH
10 Wendt Riley Irwin OH
INTERMEDIATE
PLACING LAST FIRST CITY STATE
1 Conley Taylor New Enterprise PA
2 Fugate Maddie Mahomet IL
3 Hines Cailyn Quincy MI
4 Austin Adrian Mt. Vernon IL
5 Cook Mindy Newark DE
6 Cook Madison Newark DE
7 Kennedy Morgan Perry MI
8 Lowes Garrett Anderson IN
9 Knapp Skylar Greenfield IN
10 Gradert Adam Geneseo IL
SENIOR
PLACING LAST FIRST CITY STATE
1 Austin Kane Mt. Vernon IL
2 Walton Caitlin Wyoming DE
3 Loschen Amy Kempton IL
4 Lawyer Breanna Shirley IN
5 Ammann Daniel Highland IL
6 Mitchem Gus South Solon OH
7 Storer Heather Hillsboro OH
8 Gradert Tyler Geneseo IL
9 Skaar Elen Minneota MN
10 Simmons Tana Tipton IN

Top


Speech & Extemporaneous Speaking Contests

Speech Contest
JUNIOR
Placing Name City, State
1 Payton Hines Quincy, MI
2 Keri Landry Jeanerette, LA
3 Eric Schaffer Owaneco, IL
4 Tristan Shirley Murfeesboro, TN
5 Abigayle Bartholomew Huron, TN
6 Jackson Sterle Roland, IA
7 Austin Miller Indiantown, FL
8 Mallory Liles Wapakoneta, OH
9 Hallie Landry Jeanertte, LA
INTERMEDIATE/SENIOR
Placing Name City, State
1 Amy Loschen Kempton, IL
2 Marshell Mathews Geary, OK
3 Cailyn Hines Quincy, MI
4 Caitlin Walton Wyoming, DE
5 Madison Cook Newark, DE
6 Maddie Fugate Mahomet, IL
7 Taylor Conley New Enterprise, PA
8 Heidi Benner Gettysburg, PA
9 Miranda Felton Cannon Falls, MN
10 Jacob Sterle Roland, IA

Extemporaneous Speaking

Placing Name City, State
1 Lexi Marek Riverside, IA
2 Rachel Arkfield Dunbar, NE
3 Cailyn Hanes Quincy, MI
4 Adrian Austin Mount Vernon, IL
5 Taylor Conley New Enterprise, PA
6 Maddie Fugate Mahomet, IL
7 Kane Austin Mount Vernon, IL
8 Elen Skaar Minneota, MN
9 Marshall Mathews Geary, OK
10  Miranda Felton Cannon Falls, MN

Top


Judging Contest

Download full results here: Novice | Junior | Intermediate | Senior

Novice
PLACING NAME CITY, STATE
1 Bryson Cooper Gosport, IN
2 Morgan Michael Farmersville, OH
3 Lacee Trapp Butler, KY
4 Roxie Foerg Tipton, IN
5 Lacie Logan Atlanta, IN
6 Rosalind Kidwell Gentryville, IN
7 Natasha Bickel New Branch, MI
8 Chasten McConn Avella, PA
9 Libby Johnson Bloomingburg, OH
10 Kolby Butcher Flora, IN
Junior
PLACING NAME CITY, STATE
1 Ryan Michael Farmersville, OH
2 Keri Landry Jeanerette, LA
3 Bailey Taylor Uniondale, IN
4 Levi Logue Liberty, IN
5 Jaxon Parmley Greencastle, IN
6 Eric Schaffer Owaneco, IL
7 Peyton Hines Quincy, MI
8 Jenna Wheeler Jacksonville, IL
9 Ashtin Guyer Robinson, IL
10 Tyler Hannon  Rensselaer, IN
Intermediate
PLACING NAME CITY, STATE
1 Adrian Austin Mount Vernon, IL 
2 Lindsey Robinson Wellsville, MO
3 Taylor Conley New Enterprise, PA
4 Lea Kimley  South Charleston, OH
5  Zach Wamsley  Rensselaer, IN
6 Megan Mench Shirley, IN
7 Robby Sheets Columbia City, IN
8 Adam Gradert Geneseo, IL
9 Hannah Frobose Pemberville, OH
10 Mindy Cook  Newark, DE
Senior
PLACING NAME CITY, STATE
1 Tyler Gradert Geneseo, IL
2 Breanna Lawyer Shirley, IN
3 Austin Langemeier Marion, TX
4 Brennen North Wolcottville, IN
5 Kane Austin Mount Vernon, IL 
6 Max Look Mapleton, IL
7 Jennifer Livermore Geneseo, IL
8 Mark DeGolyer Lafayette, IN
9 Kyle Albregts Lafayette, IN
10 Dylan Sigrist Farina, IL
TEAM JUDGING
Novice
1 Team 16
Bryson Cooper
Zane White
Kailee Cooper
2 Team 17
Morgan Michael
Sydney Cain
Austin Cain
Annie Robinson
Junior
1 Scrubby & Company
Eric Schafer
Payton Hines
Gracie Wright
Katelyn Robinson
2 3 Girls and a Guy
Keri Landry
Ashtin Guyer
Blake Logan
Auburn Harvey
Intermediate
1 Vicious and Delicious
Robby Sheets
Adam Gradert
Bailey Sigrist
2 East Coast
Taylor Conley
Mindy Cook
Madison Cook
Cailyn Hines
Senior
1 Lets Get Weird
Breanna Lawyer
Austin Langemier
Brennen North
Blake Davis
2 Juco Diversity
Tyler Gradert
Kane Austin
Max Look
Dylan Sigrist

Top


Quiz Bowl

Novice/Junior
Placing Name City, State
1 TEAM PRIZED PORKERS
Ashtin Guyer  Robinson, IL
Keri Landry Jeanerette, LA
Nalaney Guyer Robinson, IL
Payton Hines Quincy, MI
2 TEAM CYCLONES
Clay Whitman Anderson, TX
Jackson Sterle Roland, IA
Reagon Carter Greenfield, IN
Grace Real  Sanger, TX
Intermediate/Senior
Placing Name City, State
1 TEAM KAAT'S
Kane Austin Mt. Vernon, IL
Adrianne Austin Mt. Vernon, IL
Trey Fecke Bonfield, IL
Amy Loschen Kempton, IL
2 TEAM 2 GILTS AND A BOAR
Kaitlin Swayne Hillsboro, OH
Gus Mitchem South Solon, OH
Heather Storer Hillsboro, OH

Top


Ag Sales

AG SALES INDIVIDUAL
NOVICE/JUNIOR
PLACING NAME CITY, STATE
1 Eric Schafer Owaneco, IL
INTERMEDIATE/SENIOR
1 Brandon Stickler Pleasant Plains, Il
2 Maddie Fugate Mahomet, IL
3 Kyle Taylor St. Paris, OH
4 Skylar Knapp Greenfield, IN
5 Kaitlyn Swayne Hillsboro, OH
AG SALES TEAMS
NOVICE/JUNIOR
1 Team Pig Palace
Olivia Caldwell Elmwood, IL
Hallie Landry Jeanerette, LA
Keri Landry Jeanerette, LA
2 Team Show-A-Peel
Ashtin Guyer Robinson, IL
Nalaney Guyer Robinson, IL
INTERMEDIATE/SENIOR
1 Team East
Mindy Cook Newark, DE
Madison Cook Newark, DE
Caitlin Walton Wyoming, DE
Taylor Conley New Enterprise, PA
2 Team Hines Girls
Payton Hines Quincy, MI
Cailyn Hines Quincy, MI

Top


Premier Breeder

Duroc
1 Chelsey Ammann Highland, IL
2 Brandon Stickler Pleasant Plains, IL
3 Bridget McConn West Alexander, PA
4 Cassie Parks Wilmington, OH
5 Abigayle Bartholomew Huron, TN
Hampshire
1 Daniel Ammann Highland, IL 
2 Trey Fecke Bonfield, IL
3 Emily Weinburg Trenton, IL
4 Shane Gillard Atwater, CA
5 Evan Arthur Greenfield, IN
Landrace
1 Madison Cook Newark, DE
2 Evan Arthur Greenfield, IN
Yorkshire
1 Morgan Mench Shirley, IN
2 Maddie Fugate Mahomet, IL
3 Peyton Hill Nevada, TX
4 Lukas Craycraft Leesburg, OH
5 Brandon Stickler Pleasant Plains, IL

Top


State Food Drive

PLACING STATE # OF ITEMS
1 OHIO 832
2 NORTH CAROLINA 97
3 GEORGIA 80

Top


Raffle

High Seller:

Drew Tucker of Georgia-Sold 1,062 Raffle tickets which provided the NJSA with over $4,000! He received $100 and a $50 gift certificate to the NJSA Store!

2nd High Seller:

Rianna Chaney of Nebraska received $50 and a $50 gift certificate to the NJSA Store!

3rd High Seller:

Savanna Page of Georgia received $50!

Winners Name Raffle Item Raffle Donator
Sarah Drake One Year's Lease on a Bumper Pull Trailer Exiss Trailers
John Dowling One Year's Lease on a John Deere Gator Reynolds Farm Equipment
David Wynn Hog Scales WW Livestock Systems
Ashley Kauffman Aluminum Popper Murphy Trailer Sales
Heidi Mendes 4 Person Pheasant Hunt  Springcreek Genetics & Nelson Brothers Durocs
Mary Bea Martin 16 GB iPad 2 Pork Checkoff
Kenny Lensman Hilton Hotels Properties Gift Certificate  Jeff Langemeier & Family
Lee Airoldi Crowne Plaza Hotel Package Crowne Plaza Louisville Airport
Vicki Nofziger Hilton Garnden Inn Hotel Package Hilton Garden Inn Louisville, KY
Kevin Wendt Custom Painting Zietlow's Custom Signs & Livetsock Awards
Mark Morlock Pair of Ariat Boots Cowpokes Western & Work Wear
Jeff Logue Custom Jacket Twisted Stitch
Caidon Cash Sunglo Feeds Care Package Sunglo Feeds
Lucia Abreu Custom Embroidered Jacket  Brandin' Iron Embroidery
Coleman Field  3-Piece NJSA Luggage Set Bling Me by Allison Landry
Lance Young Taste of Elegance Meat Box Compart Family Farms
Chris Arbuckle Taste of Elegance Meat Box Compart Family Farms
Genna Carey  Custom Hair-On Hide Foot Stool Signature Signs & Awards
Selina Wall $50 Cajun Bling Gift Ceritificate Cajun Bling by Blaire Brown 

Top