About | Shows & Events | Pedigree Services | NJSA | Genetics & Technology | Seedstock EDGE | Blog | Online Bill Pay

Shows/Events > NJSA Southeast Regional > Archive > 2013 Contest Results

2013 Contest Results


Showmanship ❘ Sweepstakes ❘ Skillathon

Showmanship

 

Senior Showmanship


1. Tyler Graddert, IL
2. Daniel Ammann, IL
3. Walter Colvin, IN
4. Breanna Lawayer, IN
5. LJ Young, IN
6. Chelsey Amman, IL
7. Gus Mitchem, OH
8. Heather Storer, OH
9. Danika Miller, IN
10. Sarah Espey, PA

 

Intermediate Showmanship

1. Lea Kimley, OH
2. Maddie Fugate, IL
3. Brooks Royal, GA
4. Zane Kendrick, GA
5. Taylor Conley, PA
6. Breanna Waugh, IN
7. Skyler Knapp, IN
8. Bethaney Fortner, GA
9. Grant Colvin, IN
10. Paige Stahl, PA

 

Junior Showmanship


1. Ashtin Guyer, IL
2. Keaton Woods, IN
3. Evan Argabright, OH
4. Jenna Siegel, OH
5. Bryce Bedecker, IL
6. Peyton Wininger, IN
7. Mattie Davison, GA
8. Clint Lee, GA
9. Briggs Williams, GA
10. Payton Jaxson, GA

 

Novice Showmanship


1. Savannah Page, GA
2.  Nalaney Guyer, IL
3.  AJ Royal, GA
4. Macky Rowland, GA
5. Will McCranie, GA
6. Libby Johnson, OH
7. Bailey Baker, TN
8. Jessee Stewart, OH
9. Brock Bailey, GA
10. Kayli Bradley, GA  

 

Top


Sweepstakes

265 total exhibitors

  • 349 Gilts
  • 286 barrows
  • Total of 610 hogs exhibited
  • 13 different states were represented

 

SENIOR SWEEPSTAKES


Last Name

First Name

City

State

Rank

Ammann

Daniel

Highland

IL

1

Miller

Danika

Terre Haute

IN

2

Colvin

Walter

Russellville

IN

3

Lawyer

Breanna

Shirley

IN

4

See

Garrett

Raleigh

NC

5

Gradert

Tyler

Geneseo

IL

6

Ammann

Chelsey

Highland

IL

7

Scott

Frank

Lucama

NC

8

Mitchem

Gus

South Solon

OH

9

Tankersley

Zack

Nicholson

GA

10

 

INTERMEDIATE SWEEPSTAKES

Last Name

First Name

City

State

Rank

Fugate

Maddie

Mahomet

IL

1

 

Conley

Taylor

New Enterprise

PA

2

 

Kimley

Lea

South Charleston

OH

3

 

Fortner

Bethaney

Kite

GA

4

 

Royal

Brooks

Fitzgerald

GA

5

 

Styer

Justin

Bedford

PA

6

 

Woods

Kellen

Tipton

IN

7

 

Swayne

Kaitlin

Hillsboro

OH

8

 

Knapp

Skyler

Greenfield

IN

9

 

Colvin

Grant

Russellville

IN

10

 

 

JUNIOR SWEEPSTAKES


Last Name

First Name

City

State

Rank

Siegel

Jenna

Marion

OH

1

Bartholomew

Abigayle

Huron

TN

2

Guyer

Ashtin

Robinson

IL

3

Woods

Keaton

Tipton

IN

4

Driggers

Caley

Ashburn

GA

5

Bedeker

Bryce

Verona

IL

6

Wright

Gracie

Alexandria

KY

7

Cauley

Calle

Soperton

GA

8

Wininger

Peyton

Waveland

IN

9

Davison

Mattie

Hoboken

GA

10

 

NOVICE SWEEPSTAKES


Last Name

First Name

City

State

Rank

Page

Savannah

Jefferson

GA

1

Guyer

Nalaney

Robinson

IL

2

Baker

Bailey

Taft

TN

3

Turner

Carolyne

Moultrie

GA

4

Johnson

Libby

Bloomingburg

OH

5

Rainwater

Abbi

Perry

GA

6

Sponcil

Cade

Greenfield

OH

7

Sowell

Kyndal

Bartow

FL

8

Royal

A J

Fitzgerald

GA

9

Stewart

Jessee

Sabina

OH

10


Skillathon

SENIOR

Last Name

First Name

City

State

Rank

Miller

Danika

Terre Haute

IN

1

Scott

Frank

Lucama

NC

2

Tankersley

Zack

Nicholson

GA

3

Ammann

Daniel

Highland

IL

4

Hubbard

Timothy

Calhoun

GA

5

See

Garrett

Raleigh

NC

6

Butler

Maddi

Vincennes

IN

7

Schippert

Jordan

Milford

IL

8

Jones

Kevin

Commerce

GA

9

Lyons

Emil

Glen St Mary

FL

10

INTERMEDIATE

Last Name

First Name

City

State

Rank

Conley

Taylor

New Enterprise

PA

1

Fugate

Maddie

Mahomet

IL

2

Bennett

Dean

Union Bridge

MD

3

Styer

Justin

Bedford

PA

4

Fortner

Bethaney

Kite

GA

5

Woods

Kellen

Tipton

IN

6

Swayne

Kaitlin

Hillsboro

OH

7

Stapleton

Carley

Wrightsville

GA

8

Kimley

Lea

South Charleston

OH

9

Lowes

Garrett

Anderson

IN

10

JUNIOR

Last Name

First Name

City

State

Rank

Bartholomew

Abigayle

Huron

TN

1

Siegel

Jenna

Marion

OH

2

Driggers

Caley

Ashburn

GA

3

Fleming

Chase

Eastanolee

GA

4

Wright

Gracie

Alexandria

KY

5

Cauley

Calle

Soperton

GA

6

Stewart

Jacob

Clermont

FL

7

Flowers

Shaina

Hortense

GA

8

Bedeker

Bryce

Verona

IL

9

Parker

Ander

Butler

GA

10

NOVICE

Last Name

First Name

City

State

Rank

Page

Savannah

Jefferson

GA

1

Rainwater

Abbi

Perry

GA

2

Turner

Carolyne

Moultrie

GA

3

Guyer

Nalaney

Robinson

IL

4

May

Maddy Grace

Tennille

GA

5

Baker

Bailey

Taft

TN

6

Sponcil

Cade

Greenfield

OH

7

Sowell

Kyndal

Bartow

FL

8

Johnson

Libby

Bloomingburg

OH

9

Arthur

Evan

Greenfield

IN

10