About | Shows & Events | Pedigree Services | NJSA | Genetics & Technology | Seedstock EDGE | Blog | Online Bill Pay

Shows/Events > WPX Jr. National > Archive > 2010 Contest Results

2010 Contest Results

Novice Showmanship

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/WPXjr/results/2010/showmanship%20novice.jpg

1

Kaliff

Lauren

York

NE

2

Guyer

Ashtin

Robinson

IL

3

Goss

Ty

Canute

OK

4

Schmitz

Lynsey

Oakes

ND

5

Racca

Grant

Iowa

LA

6

Simpson

Rylee

Tahlequah

OK

7

Guyer

Nalaney

Robinson

IL

8

Schafer

Eric

Owaneco

IL

9

Landry

Keri

Jeanerette

LA

10

Barrett

Paige

Gravette

AR

Junior Showmanship

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/WPXjr/results/2010/showmanship%20junior.jpg

1

Johnson

Jada

Poneto

IN

2

Hines

Cailyn

Quincy

MI

3

Higgins

Amanda

Canute

OK

4

Wheeler

Jenna

Jacksonville

IL

5

Knapp

Skylar

Greenfield

IN

6

Caldwell

Maddison

Elmwood

IL

7

Whelan

Matt

Stigler

OK

8

Mench

Megan

Shirley

IN

9

Fontenot

Yimmi

Iowa

LA

10

Holmes

Blake

Lebo

KS

Intermediate Showmanship

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/WPXjr/results/2010/showmanship%20inter.jpg

1

Davis

Katie

Paragould

AR

2

Goss

Blake

Canute

OK

3

Nott

Christopher

Woodstock

OH

4

Holmes

Austin

Lebo

KS

5

Kershaw

David

Iowa

LA

6

Kirkpatrick

Trevor

New Holland

OH

7

Johnson

Jackson

Poneto

IN

8

Castor

Jennifer

Remington

IN

9

Lester

Austin

Quitman

AR

10

Sockwell

Ryan

Huntsville

TX

Senior Showmanship

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/WPXjr/results/2010/showmanship%20senior.jpg

1

Smith

Kendall

Indianapolis

IN

2

Fender

Tonya

Lynchburg

OH

3

Ammann

David

Highland

IL

4

Albright

Bailey

Coldwater

MI

5

Denhart

Austin

Crawfordsville

IN

6

Farrer

Taylor

Royal Center

IN

7

Toeynes

Miles

Highland

IL

8

Janecka

Delphin

Flatonia

TX

9

Smith

Brant

Michigantown

IN

10

Kimmel

Jason

Albion

IN

Top

Judging

The judging contest included 255 participants in all four age categories. Senior, intermediate and junior groups evaluated two market hog and four breeding gilt classes. The senior division also delivered three sets of oral reasons; the intermediate division gave one set of reasons and answered questions on two classes; and the junior division answered two sets of questions. The novice division judged two classes and answered one set of questions in a separate contest, where they were given more teaching and opportunities to learn how to judge swine.
The following are the results in the livestock judging contest for each division:

Novice Division (Top 10)

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/WPXjr/results/2010/Judging%20NovJC.jpg
1. Reed Naughton, Atlanta, Ill.
2. Lizzie Schafer, Owaneco, Ill.
3. Ashtin Guyer, Robinson, Ill.
4. Lynsey Schmitz, Oakes, N.D.
5. Ty Goss, Canute, Okla.
6. Madeline Sheiss, Bringhurst, Ind.
7. Jack Maciejewski, Grafton, Wis.
8. Ryan Michael, Farmersville, Ohio
9. Eric Schafer, Owaneco, Ill.
10. Dylan Cain, Chariton, Iowa

Novice Division (Teams)


First Place: Ashtin Guyer, Nalaney Guyer, Lynsey Schmitz, Ella Jordan 
Second Place: Eric Schafer, Keri Landry, Rylee Simpson, Ty Goss 

Junior Division (Top 10)

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/WPXjr/results/2010/Judging%20JrJC.jpg
1. James Dobbels, Cambridge, Ill.
2. Cailyn Hines, Quincy, Mich.
3. Kate Gosney, Canton, Okla.
4. Megan Mench, Shirley, Ind.
5. Amanda Higgins, Canute, Okla.
6. Blaine Neikirk, Paris, Ohio
7. Katelynn Copeland, Paragould, Ark.
8. Skylar Knapp, Greenfield, Ind.
9. Cade Hibdon, Princeton, Kan.
10. Jada Johnson, Poneto, Ind.

Junior Division (Teams)

First Place: Kate Gosney, Amanda Higgins, Levi Herren, Travis Clapp 
Second Place: Jada Johnson, Aaron Cain, Maddie Fugate, Cailyn Hines 

Intermediate Division (Top 10)

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/WPXjr/results/2010/Judging%20IntJC.jpg
1. Jackson Johnson, Poneto, Ind.
2. Luke Pietzyk, Burr, Neb.
3. Christopher Nott, Woodstock, Ohio
4. Natalie Hofschulte, Wyandotte, Okla.
5. Taylor Walker, Spring Branch, Texas
6. Kane Weinberg, Trenton, Ill.
7. Blake Goss, Canute, Okla.
8. Joy Beam, NA
9. Caleb Brink, Highland, Ill.
10. Shelby Holmes, Lebo, Kan.

Intermediate Division (Teams)

First Place: Linden Kaliff, Trey Fecke, Natalie Hofschulte, Blake Goss 
Second Place: Caleb Brink, Brenen Diesen, Kane Weinberg, Tyler Knight 

Senior Division (Top 10)

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/WPXjr/results/2010/Judging%20SrJC.jpg
1. Brant Smith, Michigantown, Ind.
2. Alyssa Smith, Michigantown, Ind.
3. Emily Arkfeld, Dunbar, Neb.
4. David Ammann, Highland, Ill.
5. Miles Toeynes, Highland, Ill.
6. Chris Hall, Moore, Okla.
7. Chris Hofschulte, Wyandotte, Okla.
8. Amara Danner, Chalmers, Ind.
9. Justin Frailey, Mannford, Okla.
10. Stewart Harbin, Blairsville, Ga.

Senior Division (Teams)

First Place: Miles Toeynes, David Ammann, Brant Smith, Alyssa Smith 
Second Place: Justin Frailey, Chris Hall, Chris Hofschulte, Jennifer Martin
Top

Sweepstakes

To be eligible for the sweepstakes awards, contestants had to participate in three areas of competition: gilt show, showmanship and judging contest. Bonus points were given to participants who competed in the barrow show. Points were awarded in each contest and added together to determine the sweepstakes winner.
The following are the results for the sweepstakes contest for each division:

Novice Sweepstakes

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/WPXjr/results/2010/sweepstakes%20NovSS.jpg

1

Goss

Ty

Canute

OK

2

Guyer

Ashtin

Robinson

IL

3

Schmitz

Lyndsey

 

 

4

Schafer

Eric

Owaneco

IL

5

Guyer

Nalaney

Robinson

IL

6

Sheiss

Madeline

Bringhurst

IN

7

Landry

Keri

Jeanerette

LA

8

Schafer

Lizzie

Owaneco

IL

9

Cain

Dylan

Chariton

IA

10

Racca

Grant

Iowa

LA

Junior Sweepstakes

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/WPXjr/results/2010/sweepstakes%20JrSS.jpg

1

Hines

Cailyn

Quincy

MI

2

Johnson

Jada

Poneto

IN

3

Mench

Megan

Shirley

IN

4

Knapp

Skylar

Greenfield

IN

5

Gosney

Kate

Canton

OK

6

Wheeler

Jenna

Jacksonville

IL

7

Higgins

Amanda

Canute

OK

8

Fugate

Maddie

Mahomet

IL

9

Horner

Cole

St Peter

IL

10

Caldwell

Maddison

Elmwood

IL

Intermediate Sweepstakes

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/WPXjr/results/2010/sweepstakes%20IntSS.jpg

1

Nott

Christopher

Woodstock

OH

2

Goss

Blake

Canute

OK

3

Hofschulte

Natalie

Wyandotte

OK

4

Holmes

Austin

Lebo

KS

5

Johnson

Jackson

Poneto

IN

6

Davis

Katie

Paragould

AR

7

Holmes

Garrett

Lebo

KS

8

Fecke

Trey

 

 

9

Kershaw

David

Iowa

LA

10

North

Khyleigh

Wolcottville

IN

Senior Sweepstakes

http://www.nationalswine.com/images/Shows_Events/WPXjr/results/2010/sweepstakes%20SrSS.jpg

1

Toeynes

Miles

Highland

IL

2

Ammann

David

Highland

IL

3

Hofschulte

Christopher

Wyandotte

OK

4

Fender

Tonya

Lynchburg

OH

5

Marceaux

Drey

Kaplan

LA

6

Storer

Heather

Hillsboro

OH

7

Smith

Brant

 

IN

8

Arkfeld

Emily

Dunbar

NE

9

Arkfeld

Rachael

Dunbar

NE

10

Copeland

Tyler

Paragould

AR