About | Shows & Events | Pedigree Services | NJSA | Genetics & Technology | Seedstock EDGE | Blog

Shows/Events > WPX Jr. National > Archive > 2011 Contest Results

2011 Contest Results

Showmanship ❘ Judging Contest ❘ Sweepstakes

Showmanship

The showmanship results for each division follow:

Senior Showmanship

Judge: Brandon Ogle, Ill.

1. Katie Davis, Ark. 
2. David Ammann, Ill.
3. Blake Davis, Ark.
4. Tana Simmons, Ind.
5. Austin Thompson, Ind.
6. Konnie Kelso, Texas
7. Daniel Ammann, Ill.
8. Steven Thies, Colo.
9. Tiffany Woolridge, Texas
10. Drey Marceaux, La.

Top


Junior Showmanship

Judge: Wravenna Bloomberg, Okla.

1. Maddison Caldwell, Ill.
2. Tyler Gradert, Ill.
3. Blake Holmes, Kan.
4. Peyton Hill, Texas
5. Natalie Hofschulte, Okla.
6. Chelsey Ammann, Ill.
7. Christine Todd, Ill.
8. Paige Wininger, Ind.
9. Austin Holmes, Kan.
10. Adam Gradert, Ill.

Top


Intermediate Showmanship

Judge: Brandon Ogle, Ill.

1. Liza Klingenberg, Mich.
2. Makenzie O'Neal, Ind.
3. Olivia Caldwell, Ill.
4. Chloe O'Neal, Ind.
5. Jacob Hodges, Kan.,
6. Creighton Hirschfeld, Neb.
7. Jaydyn Wehmer, Ind.
8. Nalaney Guyer, Ill.
9. Daisy Christopher, Ind.
10. Gabe Hodges, Kan.

Top


Novice Showmanship

Judge: Wravenna Bloomberg, Okla.

1. Megan Mench, Ind.
2. Jaxon Parmley, Ind.
3. Matt Whelan, Okla.
4. Brandon Stickler, Ill.
5. Payton Hines, Mich.
6. Cailyn Hines, Mich.
7. Peyton Wininger, Ind.
8. Logan O'Neal, Ind.
9. Payton Baldwin, Kan.
10. Madison Hafley, Texas

Top


Judging

The following are the results in the livestock judging contest for each division:

Senior Top 10

1 Courtney Smith, Ind. 445
2 Tyler Loschen, Ill. 436
3 Emily Arkfeld, Neb. 435
4 Blake Davis, Ark. 435
5 David Amman, Ill. 432
6 Stephen Gentry, Ind. 432
7 Konni Kelso, Texas 431
8 Sam Mattingly, Ind. 429
9 Brant Smith, Ind. 428
10 Daniel Ammann, Ill. 423

 

Intermediate Top 10

1 Christopher Nott, Ohio 432
2 Nolan Hohenstein, Minn. 431
3 Natalie Hofschulte, Okla. 428
4 Austin Joostberns, Mich. 425
5 Trey Fecke, Ill. 420
6 Jackson Johnson, Ind. 416
7 Joel Martin, Mo. 415
8 Elen Skaar, Minn. 414
9 Lacey Barrett, Ark. 410
10 Brenen Diesen, Ill. 406

 

Junior Top 10

1 Jada Johnson, Ind. 343
2 Jacob Dobbels, Ill. 342
3 Auburn Harvey, Ind. 337
4 Zach Brazel, Ind. 337
5 Jenna Scarborough, Calif. 336
6 Sarah Jones, Texas 336
7 Maddie Fugate, Ill. 334
8 Kylee Myers, N.D. 334
9 Creigh Rourke, Iowa 330
10 Meri Grace Carson, Ark. 330

 

Novice Top 10

1 Chloe O'Neal, Ind. 139
2 Sydney Anderson, N.D. 139
3 (tie) Olivia Caldwell, Ill. 139
3 (tie) Allison Wheeler, Ill. 139
5 Kendra Myers, N.D. 138
6 Riley Wendt, Ohio 132
7 Colby Rourke, Iowa 129
8 Ella Jordan, Mo. 127
9. Lauren Sieren, Iowa 127
10 (tie) Owen Rozeboom, Wis. 122
10 (tie) Gavin Biery, Ohio 122

Top


Sweepstakes

To be eligible for the sweepstakes awards, contestants had to participate in three areas of competition: gilt show, showmanship and judging contest. Bonus points were given to participants who competed in the barrow show. Points were awarded in each contest and added together to determine the sweepstakes winner.

The following are the results for the sweepstakes contest for each division:

Senior Sweepstakes

1 Blake Davis Paragould AR
2. David Ammann Highland IL
3. Austin Thompson Roanoke IN
4. Tyler Loschen Kempton IL
5 Konnie Kelso Seguin TX
6 Tana Simmons Tipton IN
7 Tiffany Wooldridge Alvarado TX
8 Katherine McCormick Smithsburg MD
9 Daniel Ammann Highland IL
10 Chelsee Beal Rockwood PA

 

Intermediate Sweepstakes

1 Maddison Caldwell Elmwood IL
2 Christopher Nott Woodstock OH
3 Natalie Hofschulte Wyandotte OK
4 Blake Holmes Lebo KS
5 Jackson Johnson Poneto IN
6 Shelby Holmes Lebo KS
7 Austin Joostberns Dorr MI
8 Allison George Eclectic AL
9 Morgan Mench Shirley IN
10 Abigail Peace Clarksburg PA

 

Junior Sweepstakes

1 Brandon Stickler Pleasant Plains IL
2 Cailyn Hines Quincy MI
3 Payton Hines Quincy MI
4 Megan Mench Shirley IN
5 Auburn Harvey Straughn IN
6 Aaron Cain Chariton IA
7 Ashtin Guyer Robinson IL
8 Hallie Landry Jeanerette LA
9 Kaylah Bolander-Heaton Frankfort IN
10 Sarah Jones Conroe TX

 

Novice Sweepstakes

1 Riley Wendt Irwin OH
2 Kendra Myers Kathryn ND
3 Colby Rourke Iowa City IA
4 Ella Jordan St. Joseph MO
5 Daisy Christopher Battle Ground IN
6 Owen Rozeboom Roberts WI
7 Gavin Biery Rawson OH
8 Gabe Hodges Lebo KS
9 Alivia Burzlaff Delmar IA
10 Thomas Paulsen Cedar Falls IA